20. srpna 2012 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Blíží se konec prázdnin, studenti hledají bydlení v podnájmu

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA S blížícím se koncem prázdnin začínají vysokoškolští studenti řešit ubytování v novém akademickém roce. Realitní kanceláře v univerzitních městech už nyní zaznamenávají o pětinu až třetinu vyšší poptávku po nájemních bytech, kterou táhnou právě studenti. Vyplývá to z průzkumu ČTK mezi realitkami.

"Ubytování na koleji je cenově srovnatelné s vlastním podnájmem, navíc mnoho studentů nárok na kolej nemá nebo se na ni nedostane," uvedl makléř realitní sítě RE/MAX Jan Zachystal.

ČTĚTE TAKÉ:

V kurzu je levné bydlení v blízkosti MHD

Studenti většinou shánějí levnější bydlení s dobrou dostupností městské hromadné dopravy, sdělil regionální ředitel Realitní kanceláře Sting v Čechách Martin Ďuriš. "Často si pronajímají větší byty 3+1, 4+1 s tím, že byty sdílí s více studenty. Větší byt obývaný více osobami vyjde levněji nežli si pořídit pouze pro sebe garsonku nebo 1+1," řekl Ďuriš.

Podle obchodního ředitele společnosti M&M reality Miroslava Jonáše jsou studenti většinou ochotní platit za pronájem měsíčně 1500 až 2000 korun na osobu. "Pro studenty je prakticky vždy nejdůležitější faktorem při výběru pronájmu nízká cena," dodal Jonáš.

Nejoblíbenější studentský pronájem: panelákový byt

Nejčastější studentský pronájem v Praze bývá podle údajů sítě RE/MAX větší panelákový byt. Studenti zpravidla vyžadují zařízený byt, aby si mohli jen přivézt jen osobní věci a rovnou začít bydlet. Mimo hlavní město je pak největší zájem je o nemovitosti v těsné blízkosti univerzit.

Lidovky.cz, ČTK