Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Bob a Bobek strhli mánii. Rusové si plyšáky odváželi v krabicích

FOTO S MASKOTY. Bob a Bobek se v Praze rychle staly miláčkem tribun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy FOTO S MASKOTY. Bob a Bobek se v Praze rychle staly miláčkem tribun. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Bob a Bobek takřka na každém rohu. Mánie, kterou během hokejového šampionátu v Praze strhli u lidí králíci z klobouku, využili zejména obchodníci. Shodují se na tom, že podobný zájem o maskota sportovní akce nepamatují. Plyšové postavičky skupovali ve velkém i fanoušci ze zahraničí, nyní lze očekávat velké králičí výprodeje.

„Prodej postaviček Boba a Bobka u nás stoupl mnohonásobně. Hračku pro děti si v době mistrovství světa v hokeji kupovali také dospělí, hlavně muži, a hodně i lidé ze zahraničí,“ řekla serveru Lidovky.cz Jana Vyhlídalová z hračkářství Kidtown. V malé prodejně, která v Praze funguje od října, prodali do začátku šampionátu zhruba deset plyšových Bobů a Bobků. Za poslední tři týdny pak kolem dvou set padesáti.

Zájem zahraničních turistů potvrzuje i Pavel Ronovský z oficiálního hokejového fanshopu světového šampionátu. Ten začal plyšové Boby a Bobky prodávat po Velikonocích, do neděle si jich fanoušci koupili kolem dvou tisíc. „Mám pocit, že kdybychom o posledním víkendu měli o pět set tisíc králíků víc, prodali bychom je. Enormní zájem vidíme především u fanoušků z Ruska,“ řekl serveru Lidovky.cz Ronovský. „Zaznamenal jsem například dvojici Rusů, kteří si od nás v bedně odnesli dvacet Bobů a Bobků,“ popisuje kuriózní zážitek. 

V některých hračkářstvích zásoby plyšových králíků během mistrovství světa permanentně docházely. V prodejně hraček HM Studio v obchodním centru na pražském Smíchově už v neděli před utkáním o třetí místo nebyl k dispozici jediný králičí pár. „Už jsou vyprodaní. Všechny objednávky plyšáků byly během mistrovství světa za chvíli pryč, lidi úplně šílí,“ popsala serveru Lidovky.cz vedoucí prodeje Renata Ibišová. Podle jejích slov šly vedle plyšových hraček na odbyt také malé postavičky králíků s magnetem či tetovací sada s maskoty šampionátu.

„Je to pro nás úplně nová situace. Žádní takoví maskoti srovnatelný zájem nikdy nestrhli,“ uvedla. Shodují se s ní i další prodejci, někteří oslovení přirovnali nadšení pro Boba a Bobka nanejvýš k zájmu o postavičku Krtečka a výjimečně dvojici Pat a Mat.

Co s králíky po šampionátu?

Najdou se ale i prodejci, kteří zájem fanoušků o maskoty přecenili, a nyní tak budou řešit, jak se zásob králíků zbavit. „Na to, že máme prodejnu kousek od O2 arény, to u nás s prodejem králíků Boba a Bobka nebyla žádná sláva. Trh byl totálně zaplavený, plyšáci byli k prodeji na každém kroku včetně většiny řetězců supermarketů,“ řekla Michala Loudínová z hračkářství Dráček. Podle jejích slov zůstanou nyní večerníčkoví králíci na skladě. „Předpokládám, že je po mistrovství světa nikdo chtít nebude. Maximálně tak ve výprodeji s velkou slevou nebo z nostalgie,“ podotkla.

„Před mistrovství světa ani nyní u nás postavičky Boba a Bobka na odbyt příliš nejdou. Kdybych nevěděl, že jsou maskoty, nepoznal bych to,“ uvedl také prodejce z internetového obchodu Megahračky.cz.

Větší zájem o králíky z klobouku očekávaly rovněž prodavačky v pražské pobočce hračkářství Sparkys. „Ne že by se neprodávali, ale čekali jsme to masovější. Teď je budeme vyprodávat, zpátky je od nás pochopitelně nikdo nevezme. Je možné, že zákazníky odradila vysoká cena,“ řekla jedna z prodavaček. 

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...