28. ledna 2009 20:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Boeing propustí deset tisíc lidí

Letoun Boeing 767. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Boeing 767. | foto: Reprofoto

NEW YORK Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí se ztrátou 56 milionů dolarů (1,15 miliardy korun) po zisku 1,03 miliardy před rokem. Firma dodala, že výsledky byly zasaženy dvouměsíční stávkou montážních pracovníků a výrobními problémy. Kvůli slabé poptávce Boeing propustí 10.000 lidí.

Tržby společnosti klesly o 27 procent na 12,68 miliardy dolarů. Zaostaly tak za očekáváním analytiků, kteří je podle Thomson Reuters odhadovali na 13,40 miliardy. Boeing ve čtvrtém čtvrtletí dodal pouze 50 letounů ve srovnání se 112 stroji před rokem.

Společnost již začátkem tohoto měsíce oznámila, že v letošním roce zruší 4500 pracovních míst v divizi komerčních letounů, aby snížila náklady. Ve středu dodala, že tento plán rozšíří o dalších 5500 míst a bude se to týkat ostatních částí skupiny včetně divize vojenské techniky. Firma podle svých internetových stránek zaměstnává celosvětově přes 160.000 lidí.

Dreamliner již téměř dvouleté zpoždění
V listopadu Boeing kvůli stávce a problémům při výrobě odložil testovací let i dodávky nového letounu 787 Dreamliner o další tři až šest měsíců. Projekt tak již nabral téměř dvouleté zpoždění. Odklad si dodávky vyžádaly také u dalších letounů.

Kvůli stávce mechaniků se ve čtvrtletním výsledku strojírenského koncernu projevily i odklady dodávek letadel 747. Analytik JSA Research Paul Nisbet označil výsledky za "překvapivě mizerné" zejména kvůli těmto potížím. "Rád bych k tomu slyšel vysvětlení," dodal.

Letecké společnosti snižují výdaje, když za slábnoucího růstu světové ekonomiky klesá poptávka po letech mezi cestujícími. Výsledková předpověď Boeingu na letošní rok proto nenaplnila představy analytiků a investorů na Wall Street. Akcie podniku přesto vzrostly o 2,3 procenta na 44,21 dolaru, napsala agentura AP.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.