13. listopadu 2011 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Boeing získal rekordní zakázku za 335 miliard korun

Boeing 777.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 777. | foto: Emirates.

PRAHA Letecká společnost Emirates odstartovala mezinárodní leteckou výstavu v Dubaji oznámením zakázky na 50 širokotrupých letounů Boeing 777. Objednávka v katalogové ceně 18 miliard dolarů (335 miliard Kč) je podle Boeingu největší jednotlivou zakázkou podle hodnoty v jeho historii.

Emirates jsou už nyní největším světovým provozovatelem nejziskovějších strojů Boeingu, jichž má nyní 95. Přepravce už má od dřívějška objednáno 40 letadel 777 a nová zakázka na stroje verze 777-300 s delším doletem zahrnuje vedle 50 pevných objednávek ještě opci na 20 dalších letadel. To by zvýšilo její hodnotu na 26 miliard dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

Letecké společnosti ze Středního východu jsou nyní co do rozšiřování leteckých flotil a destinací nejambicióznější na světě. Tak velká zakázka se však v Dubaji podle agentury AP vzhledem k vysoké úrovni nevyřízených objednávek Emirates u Boeingu nečekala.

"Udrží to ve Spojených státech spoustu pracovních míst - několik tisíc," řekl po podpisu dohody šéf divize civilních letadel Boeingu Jim Albaugh. Podle něj je ze srovnání s místním aerosalonem před dvěma roky jasně patrné, že poptávka jde díky oživení světové ekonomiky z recese vzhůru a zvýšila se asi o 50 procent.

Emirates jsou největší leteckou společností Středního východu. Pozorovatelé předpokládali, že místní zákazníci na zahájené přehlídce předloží Boeingu a jeho evropskému konkurentu Airbus zakázky za více než 20 miliard dolarů a zdůrazní tím roli regionu jakožto aktuálně hlavního zadavatele celého odvětví výroby velkých civilních letadel.

Čeká se, že Qatar Airways si v Dubaji u Airbusu objednají asi 50 úsporných letadel A320neo a pětici "superjumb" A380. Kuvajtský pronajímatel Alafco by měl podat zakázku na třicítku A320neo, řekly zdroje agentuře Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!