13. července 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Boeing získal obří zakázku na 150 letadel, Airbus zaostává

Boeing 787 Dreamliner, který vlastní Qatar Airways. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 787 Dreamliner, který vlastní Qatar Airways. | foto: Reuters

FARNBOROUGH Americký výrobce letadel Boeing čtvrtý den aerosalonu v britském Farnborough odhalil velkou objednávku na 150 letadel 737 od americké letecké společnosti United Continental Holdings v katalogové ceně 14,7 miliardy dolarů (306,5 miliardy korun). Evropský Airbus včera získal čtyři objednávky v celkové hodnotě 6,35 miliardy dolarů.

Objednávka od amerických aerolinek bude zřejmě i největší objednávkou zveřejněnou v rámci leteckého aerosalonu. Ten končí v neděli. United Continental Holdings vlastní firmu United Airlines a je největší leteckou společností na světě.

ČTĚTE TAKÉ:

Airbus získal za čtyři dny aerosalonu předběžné i závazné objednávky na 115 letadel v hodnotě 16,9 miliardy dolarů. Předběžné jsou objednávky na 61 letadel za 5,8 miliardy dolarů  a závazné na 54 letadel za 11,1 miliardy dolarů.

Hodnota objednávek Boeingu činí zhruba 43 miliard dolarů.

Airbus A380 vzlétá na přehlídce aerosalonu ve Farnborough u Londýna.

Airbus A380 vzlétá na přehlídce aerosalonu ve Farnborough u Londýna.

Airbus letos výrazně zaostává za Boeingem a také za loňským aerosalonem u Paříže, kdy získal objednávky za rekordních 72 miliard dolarů. Pokles objednávek však není překvapením vzhledem ke globální ekonomické situaci a loňskému úspěchu modernizovaného modelu pro lety na kratší vzdálenosti A320neo, kterým Airbus předběhl Boeing. Ten se ho nyní snaží dohnat konkurenčním modelem 737 Max.

Airbus získal zakázku na 20 letadel za 2 miliardy dolarů

Airbus včera získal objednávku na 20 letadel A321 za dvě miliardy dolarů od ruských aerolinek UTair. Objednávka je již závazná. Latinskoamerická firma Synergy Aerospace závazně potvrdila svůj záměr koupit devět dálkových letadel A330 v katalogové ceně 1,9 miliardy eur (48,3 miliardy Kč). Airbus se rovněž předběžně dohodl s Middle East Airlines na koupi deseti letadel A320neo za jednu miliardu eur a s irskou leasingovou společnost Avolon na koupi 15 stejných letadel za 1,45 miliardy eur.

Udávané ceny za letadla jsou katalogové. Zákazníci však obvykle platí cenu nižší, v závislosti na velikosti objednávky, upozorňují agentury AP a Reuters.

Loni získaly Airbus s Boeingem zakázky v hodnotě 94 miliard dolarů

Aerosalon ve Farnborough se střídá s přehlídkou v Le Bourget u Paříže, která bývá vždy v lichých letech. Během minulého aerosalonu u Londýna, který se konal v roce 2010, se uzavřely kontrakty za zhruba 47 miliard dolarů. Loni na sesterské výstavě v Le Bourget u Paříže získaly oba největší výrobci světa objednávky za celkem asi 94 miliard dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!