17. července 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bohaté Bavorsko odmítá dotovat zbytek Německa. Podá žalobu

Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer | foto: www.merkur-online.de

MNICHOV Bavorsko podá k německému ústavnímu soudu stížnost proti způsobu, jakým se uskutečňuje finanční vyrovnání mezi německými spolkovými zeměmi. V Mnichově se na tom shodla bavorská vláda, uvedla agentura DPA.

Bohatší platí chudším, Bavorsko nejvíc

Německý zákon o finančním vyrovnání mezi spolkovými zeměmi stanoví, že ty bohatší platí těm chudším, aby bylo dosaženo "sjednocení životních podmínek". Nejvíce ze všech zemí platí právě Bavorsko. V roce 2011 přispělo sumou 3,66 miliardy eur z celkem přerozdělovaných 7,3 miliardy. Hesensko se na této částce podílelo 25 procenty, Bádensko-Württembersko 24 a Hamburk jedním procentem. Zbylých 12 spolkových zemí naopak peníze díky přerozdělování získalo, nejvíce Berlín, který si loni přišel na více než tři miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

'Přerozdělovací systém se vymkl kontrole,' hájí se Bavoři

"Při vší solidaritě jsme vždy jasně říkali: přerozdělovací systém, při němž Bavorsko platí polovinu celé částky se vymkl kontrole a musí být upraven," řekl novinám Süddeutsche Zeitung bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. Podklady k ústavní stížnosti chce mít Bavorsko připraveny do podzimu, podána pak má být ještě před koncem roku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!