Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bohatnoucí Číňané se vrhli na lyže, chybí jim však trpělivost

Čínský lyžař | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský lyžař | foto: Reprofoto

JA-PU-LI Mezi zámožnými Číňany se stává stále větším hitem lyžování. Ve značkovém lyžařském oblečení se prohánějí po svazích nových moderních zimních středisek, které vyrůstají v čínských horách jako houby po dešti. Problémem však je, že málokterý Číňan na zasněžených svazích vydrží déle než jedno svezení.

Počet lyžařů v Číně roste závratným tempem. Čínský lyžařský svaz uvádí, že v roce 2005 dosáhl jejich počet pěti milionů, zatímco o pět let dříve to bylo jen 200 tisíc. Sdružení předpokládá, že do roku 2014 stoupne počet čínských lyžařů na 20 milionů.

Problémem čínského lyžování však je, že naprostá většina lidí, kteří tento zimní sport zkusí, u něj nevydrží. "Asi 80 procent z těch, kteří vyzkouší lyžování, to však pravděpodobně nikdy znovu nezkusí," upozorňuje Graham Kwan, generální ředitel společnosti Melco China Resorts, která vybudovala luxusní lyžařské středisko Sun Mountain v Ja-pu-li na severovýchodě země nedaleko ruského Vladivostoku.

To je faktor, který podle něj brzdí dynamiku rozvoje čínského lyžařského průmyslu. Nejčastější obraz, který můžete stále vidět v čínských zimních střediscích, je přeplněná lyžařská škola plná plužících začátečníků na svahu.

"Ovládejte svou rychlost" tak není pouze dobrá rada pro každého začínajícího lyžaře, ale mohli by se jí řídit i podnikatelé, kteří se snaží využít vznikající čínský lyžařský průmysl. "Průmysl se nerozvíjí tak rychle, jak by měl," říká Justin Downes, prezident pekingské poradenské společnosti Axis Leisure.

"Devadesát procent lyžařů je stále považováno za začátečníky, kteří si své vybavení pronajímají," podotýká. Podle Downese by se měli provozovatelé zimních středisek zaměřit na mladší Číňany. "Mladá generace vydělává peníze, cestuje a je čím dál odvážnější. Jsou to oni, kteří definují průmysl," dodává Downes.

Graham Kwan doufá, že právě pětihvězdičkové středisko Sun Mountain, do kterého společnost Melco China Resorts investovala 100 milionů dolarů, přesvědčí čínské lyžaře, aby na sjezdovkách vytrvali. Od svého otevření v loňském roce již Sun Mountain získalo řadu ocenění, včetně ceny pro nejlepší čínské středisko roku 2009 podle magazínu Time.

K rozvoji střediska Ja-pu-li přispělo i to, že loni hostilo zimní Světové studentské hry, díky čemuž čínská vláda investovala do obnovy infrastruktury a zlepšení dopravního spojení 400 milionů dolarů. Svou základnu si zde zřídil i čínský lyžařský olympijský tým.

Středisku Sun Mountain však roste silná konkurence. Francouzská společnost Club Med, která provozuje turistická střediska po celém světě, plánuje na konec letošního roku otevření specializované lyžařské vesnice v zemi.

Do roku 2015 pak chce Club Med otevřít v Číně pět dalších lyžařských středisek. Čínská skupina Wanda plánuje středisko v horách na hranici se Severní Koreou. Další středisko nazvané Beijing Secret Garden se staví v blízkosti Velké čínské zdi.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...