Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zvyšte nám daně u ‚necigaret‘, překvapila tabáková dvojka. Útočí na lídra trhu, vysvětlují analytici

Alternativní kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alternativní kouření. Ilustrační foto. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Praha S překvapivým požadavkem na zvýšení daně u vlastního výrobku přišla u nás dvojka tuzemského tabákového trhu British American Tobacco (BAT). Tvrdí, že takzvané zahřívané tabákové výrobky, mezi které v Česku patří její značka Glo a především hojně rozšířený konkurenční IQOS od Philip Morris, způsobují státu vlivem neopodstatněně nízké sazby zbytečné ztráty ve výběru spotřební daně. A bylo by tedy dobré daňovou sazbu zvýšit.

V současné době na základě zákona z dílny ministerstva financí odvádějí výrobci státu čtvrtinovou částku oproti sumě, kterou platí na spotřební dani z klasických cigaret. V porovnání jedné krabičky o 20 kusech jde zhruba o 15 korun oproti 63 korunám.

Přitom cena, kterou platí zákazníci v trafikách, je v obou případech zhruba stejná – kolem 103 korun. Erár tak ročně přichází podle zástupců BAT i některých odborníků z oboru o zhruba tři až čtyři miliardy korun.

British American Tobacco nyní navrhuje, aby stát zvýšil částku daně ze zahřívaného tabáku alespoň na 80 procent té cigaretové. Jinými slovy aby výrobci, tedy v současné době u nás Philip Morris a BAT, přišli o výhodu, díky níž lze vydělávat na zahřívaných tabákových výrobcích výrazně víc než na klasickém kuřivu.

Japonci už daň zvedli

Zástupci BAT argumentují příkladem zemí, kde mají tyto „zahřívače“ už významný podíl na trhu. „Podívejte se na situaci v Japonsku nebo Jižní Koreji, kde prudce rostoucí popularita velmi málo zdaněného zahřívaného tabáku vedla k významnému propadu v příjmech státních rozpočtů a nakonec tamější vlády přistoupily k výraznému zvýšení spotřebních daní na zahřívaný tabák, aby tento rozpočtový propad alespoň částečně dorovnaly,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí BAT Tomáš Tesař.

Tabákové firmy, zejména lídr trhu Philip Morris, investovaly do vývoje nového produktu roky výzkumu a spousty milionů dolarů. Zařízení, ve kterém tabák nehoří, ale pomocí baterie se při nižších teplotách jen ohřívá, má dle řady studií výrazně nižší škodlivé účinky na zdraví než klasické cigarety. To je i argument, kterým ministerstvo financí daňové zvýhodnění zdůvodňuje.

Zástupci BAT nekritizují jen nízkou daň vlastního výrobku, ale zpochybnili i jeho nižší zdravotní škodlivost. S odkazem na stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO), podle nějž v současné době neexistuje dostatečná evidence, která by dokládala, že zahřívaný tabák je při srovnání s tradičními cigaretami méně škodlivý. „Stávající obrovské daňové zvýhodnění zahřívaného tabáku je z tohoto pohledu jen těžko udržitelné,“ uvedl mluvčí společnosti, která vyrábí a po světě prodává zahřívané výrobky Glo.

Philip Morris uvedl v Česku na trh svůj IQOS (s náplněmi Heets) v roce 2017, British American Tobacco značku Glo (náplně Neo) o více než rok později. Z těchto dvou značek dnes prodejům u nás díky masivním investicím do marketingu a propagace vévodí s velkou převahou strojek IQOS.

Především jeho vlivem podíl těchto zahřívaných tabákových výrobků v Česku během pouhých tří let dosahuje šesti až sedmi procent v rámci celého tabákového trhu, na němž se ročně prodá zhruba miliarda krabiček cigaret.

Podle analytiků, kteří sledují tabákový obor, je tak rozdílné zdanění dvou druhů tabákových výrobků skutečně nepřiměřené. Zmíněné argumenty BAT mohou však být jen zástupné. Třeba podle názoru hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka jde o poměrně zajímavou situaci, která je vyvolaná nevyrovnaným podílem dvou výrobců na českém na trhu. 

„British American Tobacco chce zhoršovat podmínky na trhu, kde má jen velmi malý podíl, který pro něj není důležitý. Naopak změna daňových podmínek by výrazně poškodila konkurenty, zejména firmu Philip Morris, která je na trhu zahřívaných tabákových výrobků v Česku dominantní,“ vyjádřil se Křeček.

Další z analytiků si nepřál zveřejnit jméno, ale názor má stručný. „Moc jim to nejde, tak se tímhle tahem snaží uškodit úspěšnější konkurenci. Sami nemají tolik co ztratit.“

Zlatá tabáková vejce

Pro Philip Morris jsou skutečně zahřívané tabákové výrobky v Česku příslovečnou slepicí, která snáší zlatá vejce. Firma uvádí, že loni podíl jejích náplní Heets na českém tabákovém trhu vzrostl z předloňských 2,6 procenta na 5,9 procenta. Což znamená, že z více než miliardy krabiček (po 20 kusech) všech prodaných tabákových výrobků (především klasických cigaret) připadlo u nás loni na náplně Heets 60 milionů krabiček. A tahle tabáková novinka tak zásadně přispěla k nárůstu tržeb, které lídru trhu v Česku i při poklesu prodeje klasických cigaret meziročně vzrostly o téměř 27 procent na 10,2 miliardy korun.

Philip Morris změnu daně zásadně odmítá, postup konkurenční BAT ale přímo nekomentuje. Šéf odboru vnějších vztahů Petr Šebek pouze uvedl, že Česko zdaňuje zahřívané tabákové výrobky stejnou sazbou jako řezaný tabák ke kouření, tedy podle váhy, nikoliv za kus, což je praxe většiny členských zemí EU. „Jejich výsledné daňové zatížení je dáno i nižší hmotností tabáku, kterého je v zahřívaných tabákových výrobcích zhruba polovina oproti cigaretám,“ uvedl Šebek.

Kritici tohoto způsobu zdanění naopak tvrdí, že náplně do IQOS a Glo odpovídají například dobou kouření klasické cigaretě, jedná se také o tabákový výrobek, a tak by se výše daně neměla lišit.

Ministerstvo financí používá na obhajobu svého daňového zákona stejné argumenty jako Philip Morris. I když nepopírá, že stát zvýhodněnou sazbou přichází o část příjmů, které v případě spotřební daně z tabákových výrobků loni činily necelých 56 miliard korun.

„Způsob zdanění zahřívaných tabákových výrobků je nastaven v České republice obdobným způsobem jako v případě ostatních členských států EU, které již tuto daň zavedly. V případě zavedení výrazně jiné, tedy vyšší míry zdanění těchto výrobků by docházelo k nežádoucím přeshraničním nákupům českými občany v okolních státech z důvodu nižší ceny,“ reaguje Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva.

Česko po letošním zvýšení spotřební daně chystá další. Výhoda „necigaret“ ale zůstane zachovaná, v následujících třech letech by měla daň růst ve všech druzích tabákových výrobků rovnoměrně. U klasických cigaret zhruba o čtyři až pět korun za krabičku ročně, u náplní zahřívaných tabákových výrobků o korunu.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Uhelná elektrárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Uhelná elektrárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Uhelná elektrárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...