19. ledna 2011 20:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Boj o Sazku. Máme investora, oznámil tajemně šéf ČSTV

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák a předseda ČSTV Pavel Kořan na jednání senátního podvýboru  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Sazky Aleš Hušák a předseda ČSTV Pavel Kořan na jednání senátního podvýboru | foto: ČTK

PRAHA Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) se podle svého předsedy Pavla Kořana jako majoritní akcionář loterijní společnosti Sazka, které hrozí insolvenční řízení, rozhodl pro spolupráci zatím s jedním nejmenovaným investorem.

Změnu vlastnické struktury společnosti Sazka odmítl, řekl Kořan senátorům z podvýboru pro sport, jimž přišel spolu s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem objasňovat situaci.

"Rozhodli jsme se pro spolupráci s takzvaným menším investorem, v určité době je jediný. Rozšiřuje se samozřejmě spektrum zájemců o obchod v tomto ohledu. Jsem přesvědčený, že v horizontu jednoho měsíce bude výrazně jasněji," uvedl Kořan. Konkrétnější být nechtěl.

Olympijský výbor chce valnou hromadu

Výkonný výbor Českého olympijského výboru (ČOV) bude usilovat o svolání mimořádné valné hromady loterijní společnosti Sazka, která by umožnila změnu stanov a navýšení jejího základního jmění. ČOV jako dvouprocentní akcionář Sazky na středečním jednání svého výkonného výboru mimo jiné doporučil jednat se všemi možnými finančními partnery, kteří nechtějí zachovat současné vedení Sazky. O svolání valné hromady však musí požádat minimálně tři procenta akcionářů loterijní společnosti.

Členové výkonného výboru ČOV ve svém usnesení uvedli, že při rozhodování o využití prostředků v Sazce došlo k chybám, které v důsledcích vedly k současné krizi a přivedly Sazku na pokraj krachu. "Zásadní možností záchrany je razantní zvýšení základního jmění a okamžité zastavení dalšího zadlužování," uvedl ČOV.

Ke vstupu případného investora do Sazky, kterých se v posledních týdnech objevilo několik, je podle vedení ČOV potřeba změnit stanovy Sazky. "K tomu je nezbytné svolat mimořádnou valnou hromadu Sazky," stojí v prohlášení. Mimořádnou valnou hromadu mohou iniciovat tři procenta akcionářů, přičemž ČOV vlastní jen dvě. "Pokusíme se o to, jednání začínáme," řekl předseda ČOV Milan Jirásek.

Dva noví zájemci
V pondělí večer však v televizi Z1 řekl, že do Sazky chtějí vstoupit dva noví zájemci bez nároku na podíl a že jejich jména zveřejní ve středu, což ale neučinil. V pondělí také řekl, že noví zájemci, stejně jako firma E-Invest Martina Ulčáka, nechtějí měnit vlastnickou strukturu Sazky.

"Pomohou krýt určité pohledávky, možná i za panem Vítkem, bude-li třeba. Já jsem ale přesvědčený, že to třeba nebude," řekl televizi Kořan a dodal: "A pak se s akcionáři dohodnou na splátkovém kalendáři, jenž bude rozložen do delší časové osy, kde samozřejmě ten jejich byznys na pomoci Sazce bude naplněn. A zároveň tam zbudou prostředky ve prospěch akcionářů," dodal.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!