Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Boj operátorů: David Vodafone prohrává s Goliáši a trápí ho zadlužení

Mobilní síť LTE – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní síť LTE – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Souboj operátorů v nových mobilních sítích LTE dostává nejmenší Vodafone do problémů. T-Mobile míří na firmy a Kellnerova O2 sází na kabelovou televizi.

Internet by měl být letos hitem nejen reklamních kampaní operátorů, ale i jejich výsledků. Firmy musí najít cestu, jak zajistit návratnost miliardových investic do nových datových sítí LTE a díky nim po letech konečně otočit padající příjmy a zisky.

Množství přenesených dat vzrostlo v mobilních sítích jen za loňský rok o 70 až 120 procent a jejich podíl na příjmech operátorů meziročně stoupá v jednotkách procent. Průměrné příjmy na zákazníka ale proti tomu pořád padají dvouciferným tempem.

VÍCE K TÉMATU:

„Data pokles brzdí, ale ne dostatečně. Za loňský rok se očekává pokles celého českého telekomunikačního trhu o osm procent a letos by měl ještě pokračovat. Obrat nastane až příští rok,“ říká manažer analýz telekomunikačních trhů společnosti Accenture Michal Novák.

K vyrovnání příjmů z volání a internetu by mělo brzy dojít v sousedním Německu nebo ve Skandinávii.

Vodafone krouží u firem

Nejvíc z českých operátorů přitom finanční tlak pociťuje ten nejmenší. Vodafone se agresivní cenovou strategií snaží získat pozice především u firemních zákazníků.

Za posledních pět let se ale jeho podíl na tržbách celého odvětví zvýšil o pouhá 1,4 procenta. Provozní (EBITDA) a čistý zisk mu však jen mezi lety 2011 a 2013 propadly z šesti na 3,3 miliardy korun, respektive z 1,7 miliardy jen na 200 milionů.

Firma své výsledky zveřejňuje jen se zpožděním a finanční situaci komentuje jen velmi zdrženlivě. Pokles výnosů je podle vyjádření firmy způsoben na celém trhu „především uvedením neomezených tarifů v roce 2013 a vstupem mnoha virtuálních operátorů“.

Externí analýzy, které mají LN k dispozici, ale ukazují hlavně na nebezpečně rostoucí zadlužení firmy.

Předloni představovalo 2,3násobek provozního zisku, loni mohlo dosáhnout na tří až čtyřnásobek a pokud se trend nepodaří zvrátit, tak by letos mělo překonat i šestinásobek.

To je i v investičně velmi zatíženém odvětví nadprůměrné, například celý Vodafone se drží pod hranicí dvojnásobku. Česká mobilní trojka si musela půjčit především na nákup frekvencí a stavbu nových sítí a dluh u mateřské skupiny dosahuje 10 miliard.

Pro budoucí vývoj českých telekomunikací bude proto zcela klíčové, jestli se Vodafonu podaří snaha připojit se k dohodě konkurenčního T-Mobilu a O2 na sdílení sítí a stavbě LTE.

V opačném případě by měla větší dvojice nejen výhodu v rychlejším pokrývání, především ale finanční páku v podobě miliard uspořených na investicích a až půl miliardě na provozu každý rok.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!