Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bojí se, že nedostanou zaplaceno. Stát pojistil české firmy za rekordní sumu

Svůj vývoz si u státu pojistil i pivovar Bernard (na snímku jeho zakladatel a polumajitel Stanislav Bernard) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svůj vývoz si u státu pojistil i pivovar Bernard (na snímku jeho zakladatel a polumajitel Stanislav Bernard) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA S epidemií koronaviru roste riziko, že vývozce nedostane v cizině za své zboží zaplaceno. Také proto státní pojišťovna EGAP v letošním roce kryje obchody v nejvyšší hodnotě za poslední roky.

Humpolecký pivovar Bernard vozí pivo do pěti unijních zemí, mimo jiné do Slovinska, Španělska či Maďarska, jde o zakázky za desítky milionů korun.

Poprvé však pro jejich krytí sáhl po službách státní pojišťovny EGAP, což dříve nebylo možné. Ale kvůli riziku, že i v „solventních“ zemích EU nedostane exportér zaplaceno, udělil Brusel na tuto státní pomoc výjimku.

„Dosud jsme pojištění zakázek od EGAP využívali jen pro zakázky v Rusku a na Ukrajině, nyní jsme ho díky vstřícnému kroku Evropské komise mohli využít i pro další země. Navíc je to cenově výhodnější než u komerčního pojištění,“ uvítal Tomáš Hraba, který má v pivovaru Bernard na starosti export.

Od začátku roku už EGAP pojistil českým firmám zakázky za 30 miliard korun, k tomu připojil ještě bankovní záruky v hodnotě 13 miliard. Dohromady jde zatím o 43 miliard korun, nejvyšší částku za posledních šest let.

Třikrát víc než loni

Od ledna vyřídil EGAP 372 poptávek po krátkodobém pojištění.

„To je třikrát víc než za celý loňský rok. V době pandemie se pojišťují i firmy, které se dříve rizik spojených s vývozem neobávaly. Teď chtějí mít jistotu, že za svoji dodávku dostanou zaplaceno,“ vysvětlil LN šéf EGAP Jan Procházka. Číslo narostlo hlavně proto, že se o pojištění vývozu více zajímají malé a střední firmy, i když se jejich obchody často pohybují v jednotkách milionů.

U pojištění je spoluúčast při plnění průměrně pět procent, u záruk za bankovní půjčku (EGAP je poskytuje od letošního května v rámci programu Covid Plus – pozn. red.) jde až o 30 procent.

Nejčastěji mají o záruky zájem prostřednictvím svých bank exportéři z autoprůmyslu, tvoří skoro čtvrtinu garantovaných úvěrů. Následují podniky z oblasti kolejové dopravy, slévárenství či zemědělství. Vývozci často využívají ke krytí rizik státní i komerční pojištění, jež mohou kombinovat.

Poprvé využila služeb EGAP bazénářská společnost Vágner Pool ze středočeského Vestce, která si loni na podzim domluvila zakázku v Srbsku, na dodávky přišla řada v dubnu. „Využití pojištění nesouvisí s epidemií koronaviru, rozhodli jsme se pro něj hlavně kvůli opatrnosti,“ uvedl jednatel firmy Libor Vogl s odkazem na nejisté prostředí tamního trhu.

Vývozci se u EGAP pojišťují zejména proti riziku nezaplacení pohledávek partnerskou firmou. V případě, že je vývoz na úvěr, tedy že banka poskytne importérovi půjčku, pojišťuje proti riziku nesplacení. Škála firem je různá, letos EGAP pojistil například také dodávku parních turbín do elektrárny v Rusku.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

bezpečnostní kamery,ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

bezpečnostní kamery,ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

bezpečnostní kamery,ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...