27. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BOLDUC: Jsou akcie Microsoftu podhodnocené?

Mathieu Bolduc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mathieu Bolduc |

Microsoft není v současnosti zrovna “cool”. Jeho akcie jsou podhodnocené. Z nového tabletu Surface se může stát hit, který ukrojí část z koláče iPadu a Androidu. Zároveň operační systém Windows 8 od Microsoftu může využívat řada nových tabletů od jiných výrobců. Jaký je tu potenciál pro investory?

Nad Microsoftem se od chvíle, co přišel na trh iPad, stahují mračna a pesimismus.
Firma je ve skutečnosti zahalená do smuteční nálady už od roku 2000, kdy praskla technologická bublina. Microsoft se už od té doby nikdy nedostal na tak směšné ocenění, jako měl v roce 1999, když se jeho P/E pohybovalo kolem hodnoty 40.

Když se však zaměříte na důležitější ukazatel, jako je třeba vývoj EPS, tak zjistíte, že EPS Microsoftu je teď o 300 procent vyšší než v roce 1999. Současné P/E je přitom 10.

Jak může Microsoft oživit své “mrtvé” akcie?

Pohled světa na Microsoft by mohly změnit dvě věci. Tou první je tablet Surface a tou další je široká škála tabletů s operačním systémem Windows 8, které by mohly k Microsoftu přilákat nový zdroj tržeb.

Když se teď o tabletu Surface mluví jako o úspěchu, mohlo by to Microsoftu pomoci v očích investorů (základní verze Surface RT se dokonce vyprodala za méně než 24 hodin!).

Podle mě jsou akcie firmy v současnosti podhodnocené, protože si mnozí myslí, že Microsoft je neohrabaný a pomalu postupující gigant, který nemá na to konkurovat třeba Googlu nebo Applu. Právě proto by jednoduchá změna v pohledu na firmu mohla její akcie snadno podpořit, a to díky pozitivním vyhlídkám.

Díky Windows 8 se Microsoftu otevře obrovský trh

Druhou a tou nejdůležitější věcí je, že systém Windows 8 otevře Microsoftu dveře na obrovský trh. Microsoft by do konce roku 2013 měl mít podle firmy IDC šestiprocentní a do roku 15% podíl na trhu tabletů. To sice není moc, ale objevuje se tu nový zdroj příjmů pro firmu.

Pro investora jdoucího proti proudu jsou akcie Microsoftu perfektní. Jde o podhodnocenou firmu, kterou má rádo jen pár lidí a která má nakročeno na zcela nový trh s obrovským potenciálem. Teď sice nejsem natolik smělý, abych na 100 procent předpokládal, že Windows 8 bude mít úspěch na trhu s tablety, ale aspoň dokážu porozumět ohromnému potenciálu Windows 8 v PC průmyslu.

Ale co když se mýlím já?

Pokud se mýlím, a tablety s Windows 8 a Surface budou velkým propadákem, pak by se Microsoft mohl Surface vzdát. Mezitím se však divize Windows udrží na nohách a i nadále bude generovat operační zisk ve výši 12 miliard ročně, ovšem s nulovým růstem v sektoru PC a notebooků.

Pokud ale sečtete poměrně slušné tržby sekce Windows a serverové a byznys divize rostoucí 15 respektive 7procentním tempem, a to při akcii obchodované v FY1 za P/E 10, pak jde stále o investici za rozumnou cenu.

Abych to shrnul, pokud se tabletům s Windows 8 nebude dařit, tak firma tolik neztratí, protože současná očekávání jsou už tak dost nízká. Ale pokud mám pravdu a Windows 8 a Surface budou mít relativní úspěch, pak si Microsoft ukousne poměrně podstatný kus koláče na rychle rostoucím trhu s tablety. Její akcie by mohly vyskočit nahoru ve snaze věrněji zachytit skutečnou hodnotu Microsoftu.

Akcie s nízkým rizikem poklesu ale s velkým potenciálem růstu jsou v dobách nejistoty na trzích určitě dobrou volbou.

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

Najdete na Lidovky.cz