19. února 2013 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bolivijská letiště obsadila armáda, Morales dál znárodňuje

Bolívie znárodnila firmu provozující tři hlavní letiště v zemi  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolívie znárodnila firmu provozující tři hlavní letiště v zemi | foto: Reuters

LA PAZ Bolivijská vláda znárodnila firmu SABSA provozují tři hlavní letiště v zemi, jejímž hlavním majitelem je španělská infrastrukturní firma Abertis. Oznámil to prezident Evo Morales, který současně nařídil armádě, aby zajistila, že letiště budou i nadále v provozu.

SABSA provozuje letiště ve městech La Paz, Santa Cruz a Cochabamba. Je společným podnikem firem Abertis Infrastructuras a španělské letištní společnosti AENA. Znárodnění ruší kontrakt na provoz letišť z roku 1996, který měl vypršet v roce 2015.

Morales své rozhodnutí odůvodnil tím, že Abertis a AENA neuskutečnily slíbené investice.

Bolívijský prezident Evo Morales si potřsá rukou se zaměstnancem letiště ve městě Cochabamba.

Bolivijský prezident Evo Morales si potřsá rukou se zaměstnancem letiště ve městě Cochabamba.

Abertis ve svém prohlášení uvedl, že znárodnění firmy SABSA nebude mít dopad na jeho hospodaření. Dodal, že rozhodnutí respektuje a je připraven jednat o kompenzacích.

Dnešní znárodnění není první, které vláda Moralese uskutečnila. Za poslední rok Bolívie převzala kontrolu v několika firmám na přenos a distribuci elektrické energie, což mělo dopad hlavně na španělské firmy Red Electrica a Iberdrola.

LaPaz (modrá), Santa Cruz (červená) a Cochabamba (žlutá)

LaPaz (modrá), Santa Cruz (červená) a Cochabamba (žlutá)

Morales je ve funkci od roku 2006 a za dobu ve funkci již stát převzal kontrolu nad energetickým průmyslem, který je hlavním zdrojem devizových příjmů země, ale také nad telekomunikační firmou, několika doly a velkým zpracovatelem cínu, napsaly agentury AP a Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.