Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Boom nových bytů skončil, loni se výstavba propadla o 14 procent

Jeřáb - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeřáb - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA V loňském roce byla v Česku zahájena výstavba 37.319 bytů, což bylo meziročně o 14,3 procenta méně. Počet zahájených staveb tak byl loni poprvé po 15 letech nižší než počet dokončených bytů, informoval dnes Český statistický úřad.

Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek meziročně klesla o 26,4 procenta.

"Na vině je jednak boom před minulou změnou daně z přidané hodnoty, který vyhnal čísla bytové výstavby vzhůru, ale v současné době jde pokles nové výstavby především na vrub celkového útlumu ekonomiky," uvedl k bytové výstavbě analytik ČSOB Petr Dufek.

"Zvlášť jasný je pokles nové výstavby v bytových domech, což je dále potvrzuje omezení developerských projektů a částečně i jejich přesun z centra do regionů," dodal.

Počet zahájených staveb loni klesal ve všech čtvrtletích, nejvíce ve druhém a čtvrtém. Stavební úřady vydaly o 7,8 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota meziročně vzrostla o 4,3 procenta.

Pokles hodnoty stavebních zakázek označil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš za "dramatický". "Vývoj zakázky potvrzuje, že stavebnictví má horší rok teprve před sebou," řekl ČTK šéf svazu.

Dokončeno bylo loni 38.526 bytů, v meziročním srovnání o 0,4 procenta více než v roce 2008. S výjimkou třetího čtvrtletí byl nárůst zaznamenán ve všech čtvrtletích.

"Toto číslo je ovšem třeba brát jako výsledek vysoké rozestavěnosti z doby před recesí, takže celkově toto číslo vypovídá spíše o minulosti, a nemíří tak na rozdíl od stavebních povolení či počtu zahajovaných bytů do budoucna," míní analytik ČSOB.

Ve čtvrtém čtvrtletí byla zahájena výstavba 7628 bytů, což představuje meziroční pokles o 21,2 procenta. Nejvíce bytů bylo zahájeno v rodinných domech, jejich počet však meziročně poklesl o 22,3 procenta. V bytových domech byla zahájena výstavba 1719 bytů, meziročně o 34 procent méně.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!