Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. prosince 2013 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Automobilismus opět čeká rozmach

Výroba Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Auto v Kvasinách. | foto: ČTK

Poradenská společnosti IHS Automotive zvýšila předpověď celosvětových prodejů aut v příštím roce na rekordních 85 milionů kusů z letošních 82 milionů kusů. Do roku 2018 by za předpokladu zachování současného globálního ekonomického růstu mohla být pokořena hranice 100 milionů kusů.

Analytici Deutsche Bank jsou ještě optimističtější a očekávají růst poptávky po autech v příštím roce na 87,4 milionu kusů.

Očekává se, že tahouny nákupů nových aut budou zejména Čína a Spojené státy, kde domácnosti rychle bohatnou. Ekonomická situace se ale postupně zlepšuje i v Evropě, proto se i v tomto regionu očekává pozvolný nárůst prodejů.

Ceny pohonných hmot stagnují, a jelikož spotřeba paliva u nových vozidel klesá, mírně se snížily náklady na jejich provoz. Spotřebitelé mají poměrně snadný přístup k úvěrům. Úrokové sazby jsou pořád blízko historických minim a banky uvolnily své úvěrové standardy.

V Číně a Severní Americe roste v posledních měsících poptávka domácností zejména po SUV, v Evropě a rozvíjejících se ekonomikách je stále zájem především o segment malých a středních vozidel.

Pro českou i slovenskou ekonomiku je prognóza růstu prodejů nových aut velmi příznivá, protože obě ekonomiky jsou na tomto odvětví závislé. Průmyslová produkce by zde mohla v příštím roce stoupnout, což by mělo pozitivní vliv na zaměstnanost.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...