20. června 2013 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Konflikt v Sýrii a cena ropy

Syrští povstalci v přední linii u vojenskéo letiště Taftanaz.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrští povstalci v přední linii u vojenskéo letiště Taftanaz. | foto: Reuters

Ropa Brent vyrazila v pátek nad hranici 105 dolarů za barel. Nárůst byl reakcí na zhoršení situace na Blízkém východě. Intervence západních mocností v Sýrii je už na spadnutí.

Americký prezident Barack Obama hodlá autorizovat vyzbrojování syrských povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada lehkými zbraněmi. Evropská unie uvolnila embargo na dovoz zbraní do Sýrie, aby pomohla posílit revoluční síly v zemi. Írán už před prezidentskými volbami z minulého týdne rozhodl poslat do Sýrie první kontingent 4000 íránských Revolučních gard na pomoc vládním silám.

Moskva řekla, že bude pokračovat se svými dodávkami protiletadlových střel S-300 Sýrii, a nadále blokuje rezoluci OSN, která by autorizovala bezletovou zónu nad Sýrií. Generál Wesley Clark, muž, který velel operaci NATO v Kosovu, upozorňuje, že invaze do Libye, Iráku, Sýrie a Íránu je součástí strategie, kterou americká administrativa přijala již před rokem 1991.

Podle něj se nejedná tedy o reakce na existenci zbraní hromadného ničení v Iráku nebo chemických zbraní v Sýrii, ale o dlouhodobou vojenskou kampaň Západu. USA, které před 12 lety vyhlásily boj terorismu, v současnosti, podobně jako v Libyi, aktivně podporují organizace blízké Al Kajdě pro dosažení svých politických cílů.

Rozhodne-li se americká vláda skutečně v blízké době pro vytvoření bezletové zóny nad územím Sýrie, tak se pustí do otevřeného konfliktu s Íránem a nepřímo s Ruskem a Čínou. To by mohlo ceny ropy vystřelit až k hranici 115 dolarů za barel.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum