Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bosch vyvinul rychlotest na odhalení koronaviru. Výsledek má být za 2,5 hodiny

Odběr vzorků pro testování na COVID-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr vzorků pro testování na COVID-19 | foto: Reuters

Praha Německý koncern Robert Bosch se stal nejnovější společností, která uvedla test na přítomnost nemoci Covid-19 a prohlásila, že ji může diagnostikovat za méně než 2,5 hodiny, což by pomohlo v boji proti koronavirové epidemii. Informovala o tom agentura Bloomberg. K dispozici má být v dubnu v Německu a firma jej bude prodávat i na mezinárodních trzích.

Nový test využívá molekulární diagnostiku Vivalytic, kterou vytvořilo oddělení zdravotní péče společnosti Bosch. Přístroj se již používá v nemocnicích, laboratořích a při lékařských postupech k identifikaci řady bakteriálních a virových onemocnění včetně chřipky a zápalu plic, informovala agentura Bloomberg.com

,,Nakažené pacienty lze identifikovat a izolovat rychleji,“ prohlásil ve čtvrtek generální ředitel koncernu Volkmar Denner. Pro vývoj testu se společnost spojila se severoirským výrobcem zdravotnického vybavení Randox Laboratories.

Schopnost detekovat přítomnost nemoci Covid-19 je klíčem k zastavení šíření epidemie. V zemích, jako jsou Německo a Jižní Korea, bylo testování včasné a potenciálně udržovalo nízkou úmrtnost, zatímco nedostatek testování v některých částech Itálie a USA pomohlo podpořit explozivní růst nemoci.

Více než čtyři tisíce výsledků denně

Rychlejší testy začíná nabízet stále více firem. Například vysokorychlostní velkoobjemový test společnosti Roche Holding může ,,vychrlit “ více než 4000 výsledků denně. 

Americký Úřad pro potraviny a léčiva udělil přes deset schválení pro nouzové použití testu na Covid-19. Všechny využívají takzvané molekulární diagnostické testy, které potvrdily více než 470 000 případů známých po celém světě.  Jsou nejlepší pro diagnostiku infekcí, díky hledání nukleových kyselin viru ve vzorcích lidí. 

Vlády se snaží omezit počet lidí, kteří se testují, na ty, kteří jsou považováni za nejvíc ohrožené. Společnost Bosch uvedla, že její rychlý test lze provést zcela v místě péče. Byl vyvinut za šest týdnů a podle výrobce může diagnostikovat 10 respiračních patogenů současně s více než 95% přesností.

Vědci souběžně hodnotí spolehlivost krevních testů, které by mohly zemím umožňovat schopnost diagnostikovat lidi. Tyto soupravy, které hledají protilátky proti viru, jsou méně spolehlivé než molekulární testy, ale jsou levnější a snáze vyrobitelné a distribuovatelné.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Sklad e-shopu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Sklad e-shopu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Sklad e-shopu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!