Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BP bude dotovat čerpací stanice, které Američané bojkotují

Protesty proti společnosti BP | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti společnosti BP | foto: ČTK

HOUSTON Ropný koncern BP poskytne ve Spojených státech finanční pomoc majitelům, provozovatelům a dodavatelům čerpacích stanic s jeho logem. Podnik dnes uvedl, že tak reaguje na bojkot stanic řidiči kvůli ekologické katastrofě.

Distribuční asociace BP Amoco Marketers Association odhaduje tuto pomoc na 50 až 70 milionů dolarů (až 1,5 miliardy korun).

Koncern nyní informuje o akci jednotlivé stanice, uvedl šéf asociace John Kleine. Dodal, že BP jim nabídne přímou hotovost, snížení kreditních poplatků a další pomoc v podobě celostátní reklamní kampaně.

Podíl hotovosti v pomoci bude záviset na prodaných objemech a bude se spíše týkat stanic v Mexickém zálivu než kdekoli jinde. Čerpací stanice s logem BP mají finanční potíže, protože se lidé kvůli obrovské ropné skvrně v Mexickém zálivu rozhodli je ignorovat, napsala agentura AP.

Ropa stále vytéká do moře
Ropa vytéká do moře z poškozeného vrtu na dně Mexického zálivu od 20. dubna, kdy vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon. BP vadný vrt provozovala a daří se jí část unikající suroviny zachytit a odsát do tankeru nebo spálit. Tento týden chce BP odčerpávací systém zdokonalit, stále by ale podle odhadů nemusel plně pokrýt objem unikající ropy.

Ropná skvrna zasáhla americké pobřeží od Louisiany po Floridu. V neděli se hustá ropa začala poprvé vyplavovat i na pevninu státu Mississippi, kde byly dosud surovinou zasaženy jen ostrovy při pobřeží.

BP zatím vynaložila na likvidaci následků nejhorší ekologické havárie v dějinách USA 2,65 miliardy dolarů (56 miliard korun). Slíbila také, že vloží 20 miliard dolarů do fondu určeného na odškodné lidem a firmám, které ropná katastrofa postihla.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...