29. června 2010 20:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BP bude dotovat čerpací stanice, které Američané bojkotují

Protesty proti společnosti BP | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti společnosti BP | foto: ČTK

HOUSTON Ropný koncern BP poskytne ve Spojených státech finanční pomoc majitelům, provozovatelům a dodavatelům čerpacích stanic s jeho logem. Podnik dnes uvedl, že tak reaguje na bojkot stanic řidiči kvůli ekologické katastrofě.

Distribuční asociace BP Amoco Marketers Association odhaduje tuto pomoc na 50 až 70 milionů dolarů (až 1,5 miliardy korun).

Koncern nyní informuje o akci jednotlivé stanice, uvedl šéf asociace John Kleine. Dodal, že BP jim nabídne přímou hotovost, snížení kreditních poplatků a další pomoc v podobě celostátní reklamní kampaně.

Podíl hotovosti v pomoci bude záviset na prodaných objemech a bude se spíše týkat stanic v Mexickém zálivu než kdekoli jinde. Čerpací stanice s logem BP mají finanční potíže, protože se lidé kvůli obrovské ropné skvrně v Mexickém zálivu rozhodli je ignorovat, napsala agentura AP.

Ropa stále vytéká do moře
Ropa vytéká do moře z poškozeného vrtu na dně Mexického zálivu od 20. dubna, kdy vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon. BP vadný vrt provozovala a daří se jí část unikající suroviny zachytit a odsát do tankeru nebo spálit. Tento týden chce BP odčerpávací systém zdokonalit, stále by ale podle odhadů nemusel plně pokrýt objem unikající ropy.

Ropná skvrna zasáhla americké pobřeží od Louisiany po Floridu. V neděli se hustá ropa začala poprvé vyplavovat i na pevninu státu Mississippi, kde byly dosud surovinou zasaženy jen ostrovy při pobřeží.

BP zatím vynaložila na likvidaci následků nejhorší ekologické havárie v dějinách USA 2,65 miliardy dolarů (56 miliard korun). Slíbila také, že vloží 20 miliard dolarů do fondu určeného na odškodné lidem a firmám, které ropná katastrofa postihla.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.