5. července 2010 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BP dala za likvidaci a následky ropné skvrny už 3,1 miliardy dolarů

Obří ropná skvrna v Mexickém zálivu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří ropná skvrna v Mexickém zálivu | foto: Reuters

NEW ORLEANS Už přes tři miliardy dolarů (přes 61,3 miliardy korun) zaplatila britská firma BP za zastavení úniku ropy, likvidaci ropné skvrny a platby jednotlivcům, podnikům a vládám. Jen za minulý týden tyto náklady stouply o půl miliardy. Oznámilo to dnes londýnské sídlo firmy, která provozuje ropnou plošinu, jež katastrofu způsobila.

Zveřejněný údaj o dosavadních nákladech 3,12 miliardy dolarů (63,7 miliardy korun) nezahrnuje fond 20 miliard dolarů (408,6 miliardy korun), který na pokrytí škod vytvořila BP minulý měsíc po jednání s Bílým domem, poznamenala agentura AP.

Americká pobřežní stráž začala v sobotu v Mexickém zálivu testovat obří tchajwanskou loď, která by mohla ve velkém rozsahu čistit mořskou vodu znečištěnou ropou. Zkoušky měly trvat dva dny, ale pro nepřízeň počasí s třímetrovými vlnami je zatím nebylo možné dokončit. Pokud zkouškami plavidlo projde, zapojí se do likvidace následků největší ropné havárie v dějinách USA.

Desetipatrová loď jménem Velryba (A Whale) by měla denně z moře načerpat zhruba 500.000 barelů (79 milionů litrů) znečištěné vody a odfiltrovat z ní ropu. Plavidlo může pracovat ve vodách vzdálených asi 80 kilometrů od pobřeží a mořskou vodu nabírá dvanácti otvory na přídi.

Z poškozeného vrtu v hloubce 1500 metrů, ze kterého ropa od 20. dubna uniká, vytéká do moře denně mezi 5,5 a 9,5 milionu litrů suroviny. Britské společnosti BP, jež vrt provozovala, se daří denně zachytit asi čtyři miliony litrů z tohoto množství pomocí speciálního krytu. Odčerpávací soustavu sice měl tento týden rozšířit další kryt, kvůli rozbouřenému moři ale musela BP jeho umístění na dno moře odložit.

ČTK, Lidovky.cz