Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BP se odvolává proti vyplácení 'absurdního' odškodného

British Petroleum (BP) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy British Petroleum (BP) |

NEW ORLEANS Britská ropná společnost BP se v USA odvolala proti "fiktivním" a "absurdním" požadavkům o odškodné v souvislosti s únikem ropy po havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010. Požádala rovněž soud, aby dočasně zastavil vyplácení odškodného za ekonomické ztráty při podnikání.

Firma soudu předložila příklady podniků, které byly od pobřeží velmi vzdálené a dosáhly v roce 2010 vysokých zisků, a přesto si kvůli havárii vymohly značné odškodné.

ČTĚTE TAKÉ:

Společnost například poukázala na odškodné 21 milionů dolarů (410 milionů Kč) pro závod na zpracování rýže ležící zhruba 40 kilometrů od pobřeží.

O ekologické havárii

Těžební plošina Deepwater Horizon vybuchla v dubnu 2010. Exploze zabila 11 dělníků a z vrtu v hloubce 1500 metrů pak začala unikat ropa. Surovina vytékala do moře až do července. Ropa zamořila pobřeží USA od Texasu po Floridu. Byla to nejhorší ekologická havárie v dějinách Spojených států.

Upozornila rovněž na téměř desetimilionové odškodné pro stavební firmu sídlící zhruba 200 kilometrů daleko, která v dané oblasti neměla žádné aktivity a navíc v roce 2010 dosáhla rekordních hospodářských výsledků.

Společnost BP již byla nucena prodat značnou část svého majetku, aby zaplatila odškodné a pokuty související s touto havárií.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...