18. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BP se odvolává proti vyplácení 'absurdního' odškodného

British Petroleum (BP) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy British Petroleum (BP) |

NEW ORLEANS Britská ropná společnost BP se v USA odvolala proti "fiktivním" a "absurdním" požadavkům o odškodné v souvislosti s únikem ropy po havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010. Požádala rovněž soud, aby dočasně zastavil vyplácení odškodného za ekonomické ztráty při podnikání.

Firma soudu předložila příklady podniků, které byly od pobřeží velmi vzdálené a dosáhly v roce 2010 vysokých zisků, a přesto si kvůli havárii vymohly značné odškodné.

ČTĚTE TAKÉ:

Společnost například poukázala na odškodné 21 milionů dolarů (410 milionů Kč) pro závod na zpracování rýže ležící zhruba 40 kilometrů od pobřeží.

O ekologické havárii

Těžební plošina Deepwater Horizon vybuchla v dubnu 2010. Exploze zabila 11 dělníků a z vrtu v hloubce 1500 metrů pak začala unikat ropa. Surovina vytékala do moře až do července. Ropa zamořila pobřeží USA od Texasu po Floridu. Byla to nejhorší ekologická havárie v dějinách Spojených států.

Upozornila rovněž na téměř desetimilionové odškodné pro stavební firmu sídlící zhruba 200 kilometrů daleko, která v dané oblasti neměla žádné aktivity a navíc v roce 2010 dosáhla rekordních hospodářských výsledků.

Společnost BP již byla nucena prodat značnou část svého majetku, aby zaplatila odškodné a pokuty související s touto havárií.

Lidovky.cz, ČTK