26. října 2011 19:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BP se vrací do Mexického zálivu, dostala povolení

British Petroleum (BP) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy British Petroleum (BP) |

WASHINGTON Britský energetický koncern BP zdolal poslední překážku, která mu bránila v návratu do Mexického zálivu. Firma dostala od amerických úřadů povolení zahájit průzkumné práce na novém hlubinném vrtu, což je poprvé od loňského havárie ropné plošiny Deepwater Horizon.

Havárie si loni vyžádala 11 lidských životů a následný únik ropy znamenal největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. "Těší nás, že po měsících tvrdé práce, kdy jsme vyvíjeli a zaváděli nové těžební standardy, které jsme konzultovali s partnery v odvětví i s regulačními úřady, jsme získali povolení zahájit práce na dalším zkušebním vrtu v poli Kaskida," uvedl britský podnik.

Havárie na plošině Deepwater Horizon, kterou měla společnost BP pronajatou od americké společnosti Transocean, se stala v dubnu loňského roku. Na plošině vypukl požár, který byl příčinou exploze. V důsledku toho praskl vrt Macondo, z něhož začala unikat ropa. Její únik se podařilo firmě zastavit až v září.

Loňský několikaměsíční únik ropy přinesl do oblasti Mexického zálivu kromě nespočetných problémů i bohatství. Koncern BP, jehož poškozený vrt ekologickou katastrofu způsobil, postižené oblasti skrápí miliardami dolarů. Lidé, kteří v takových situacích umí

Od té doby britský podnik soustavně pracoval na plnění všech podmínek nutných k tomu, aby si mohl podat žádost o povolení do Mexického zálivu se vrátit. BP musela mimo jiné slíbit, že vypracuje vlastní standardy pro hlubokomořskou těžbu ropy, které budou přísnější, než jaké požaduje vláda.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE) oznámil, že BP tyto podmínky splnila. Generální ředitel BP Robert Dudley už v úterý naznačil, že odstraňování následků loňské katastrofy v Mexickém zálivu pokračuje podle plánu a BP má za sebou několik důležitých úkonů. Firma doufá, že ještě letos v Mexickém zálivu rozmístí pět ropných plošin.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!