2. listopadu 2010 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BP vydělala za čtvrtletí 5,5 miliardy dolarů, za škody však zaplatí 40

British Petroleum (BP) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy British Petroleum (BP) |

LONDÝN Nadnárodní těžební koncern BP zvýšil odhad nákladů na likvidaci škod po havárii v Mexickém zálivu na 39,9 miliardy dolarů (více než 702 miliard Kč), což je o 7,7 miliardy dolarů více, než firma doposud očekávala. Současně oznámila, že vytvořila ve třetím čtvrtletí hrubý zisk 5,53 miliardy dolarů (asi 97,4 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o 18 procent.

Výsledek za třetí čtvrtletí je lepší, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters čekali zisk 4,6 miliardy dolarů. Pokud by se ale braly v úvahu i veškeré náklady, které firmě vznikly v souvislosti s havárií, výsledek už by byl mnohem horší.

Exploze v zálivu

Havárie v Mexickém zálivu se stala 20. dubna, kdy explodovala ropná plošina Deepwater Horizon. Tu měla BP pronajatou, je ale vlastníkem vrtu Macondo, na který byla plošina napojena.

Ropa, která z poškozeného vrtu zhruba tři měsíce unikala, v oblasti způsobila rozsáhlé škody. Odhad škod po havárii firma nyní zvýšila kvůli problémům, s nimiž se setkala ve snaze zakonzervovat poškozený vrt. To trvalo déle, než BP čekala.

Klíčový ukazatel tvorby zisku, který zohledňuje náklady na obnovu polí, dosáhl 1,8 miliardy dolarů, a meziročně se tak snížil o 63 procent. Je to však lepší výsledek, než ve druhém čtvrtletí, kdy měla BP ztrátu zhruba 17 miliard dolarů. Zmíněná havárie v Mexickém zálivu se stala letos ve druhém čtvrtletí.

BP je podle loňského objemu těžby největší ropnou společností na světě, která není v majetku státu. Ve třetím čtvrtletí se firma vrátila i k čistému zisku, který činil 1,79 miliardy dolarů (asi 31,5 miliardy Kč). Ve druhém čtvrtletí měla BP ztrátu 17,2 miliardy USD.

Lidovky.cz, ČTK