15. listopadu 2012 18:04, aktualizováno  22:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BP zaplatí Američanům za Deepwater Horizon rekordní pokutu

Hořící vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu |

LONDÝN Britský ropný koncern BP zaplatí kvůli katastrofální havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu z roku 2010 v rámci dohody s americkými úřady pokutu 4,5 miliardy dolarů (90 miliard Kč).

Je to zdaleka nejvyšší sankce za urovnání trestní žaloby druhu v americké historii. Společnost dnes také sdělila, že v rámci dohody s ministerstvem spravedlnosti uznala vinu u řady trestných činů vedoucích k úmrtí 11 pracovníků.

Dohoda, díky níž ministerstvo stáhne své žaloby, bude BP stát čtyři miliardy dolarů, z toho samotné urovnání žalob bude za rekordních 1,26 miliardy dolarů. Dalších 525 milionů dolarů společnost zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Pokuty bude firma splácet pět až šest let.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyměřená pokuta překonala dosud rekordní penalizaci 1,3 miliardy dolarů, kterou americké úřady v roce 2009 vyměřily farmaceutické společnosti Pfizer za marketingový podvod. Za předchozí největší ropnou katastrofu v USA, havárii tankeru Exxon Valdez u Aljašky v roce 1989, vláda pokutovala Exxon jednou miliardou dolarů, což by dnes bylo zhruba 1,8 miliardy USD.

"Věříme, že toto řešení je v nejlepším zájmu BP a jejích akcionářů," uvedl k dohodě předseda správní rady společnosti Carl-Henric Svanberg.

"Odstraňuje dvě významná právní rizika a umožní nám účinně bránit firmu proti zbývajícím civilním i trestním žalobám," dodal.

Ministerstvo, které má rovněž funkci nejvyšší federální prokuratury, stáhlo žalobu za 11 trestných činů pochybení a zanedbání povinností odpovědných pracovníků firmy, které vedly k úmrtím zaměstnanců, a za jeden trestný čin maření vyšetřování kvůli lhaní Kongresu o objemu vyteklé ropy. Stáhlo také obvinění z několika přečinů. Vláda však dnes obvinila dva vedoucí dozorce firmy na plošině z trestných činů nedbalosti a zabití v souvislosti s výbuchem a smrtí 11 pracovníků.

Vláda podala žaloby i na vlastníka plošiny Transocean a na dodavatele cementu pro vrty Halliburton. Série prozatímních rozhodnutí federálního soudu v těchto případech však zabránila BP svalit vinu na tyto firmy.

BP se již dohodla na vyrovnání s větším počtem poškozených, kteří žádali proplatit zdravotní újmu a ekonomické škody. Náklady na urovnání těchto sporů dosáhly 7,8 miliardy dolarů. Celkem firma vydala nebo slíbila na vyčištění pobřeží asi 23 miliard dolarů a připraveno má dalších 12 miliard dolarů. Prodejem majetku na to získala asi 35 miliard dolarů.

Dnešní dohoda je stále jen dílčí a BP nadále jedná o "globální" dohodě, která by měla vyřešit veškeré civilní a trestní žaloby federální vlády a států kolem Mexického zálivu. BP si ke krytí všech škod a dalších závazků v souvislosti s havárií plošiny Deepwater Horizon na vrtu Macondo vyčlenila přes 37 miliard dolarů, které nyní navýší o 4,5 miliardy USD.

Dnešní dohoda neřeší civilní žalobu, kterou na BP podala federální vláda a pobřežní státy. Ministr spravedlnosti Eric Holder na dnešní tiskové konferenci uvedl, že vláda sice s BP o řešení těchto žalob jednala, k "uspokojivé" sumě se ale nedostala. Dodal také, že nejpravděpodobnější nyní je, že v únoru příštího roku začne tyto žaloby projednávat soud.

BP hrozí, že nadcházející soud by mohl dát za pravdu státům a uznat BP vinnou z "hrubé nedbalosti" , která zavinila ohromné škody na jejich vodách a pobřeží. To by mohlo zvýšit odškodné oproti dosud uvažované sumě na čtyřnásobných 21 miliard dolarů, Finanční ředitel BP Brian Gilvary řekl, že v takovém případě by nynější finanční rezervy firmě nestačily.

Plošina Deepwater Horizon, asi 50 kilometrů od pobřeží Louisiany, explodovala 20. dubna 2010 a krátce nato se potopila. Havárie si vyžádala 11 obětí na životech a do moře při ní během 87 dní vyteklo na 800 milionů litrů ropy, které zamořily pobřeží od Texasu po Floridu.

Ekologická katastrofa, kterou únik ropy způsobil, byla největší v dějinách USA. BP stála veškerou pověst, kterou si na poli ochrany životního prostředí nákladně budovala, její tržní hodnota prudce klesla a firma se z druhé pozice mezi největšími západními ropnými společnostmi propadla na čtvrté místo.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz