4. října 2010 18:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Británie po téměř 70ti letech ruší plošné přídavky na děti

Dětské hřiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětské hřiště. | foto: Shutterstock

LONDÝN Británie ve snaze o snižování rozpočtového deficitu zruší plošné přídavky na děti. Na výroční konferenci vládních konzervativců to dnes v Birminghamu oznámil ministr financí George Osborne. Vláda chce během pěti let zlikvidovat deficit, který nyní dosahuje asi 11 procent hrubého domácího produktu.

Británie zruší plošné přídavky na děti 

A to především škrty ve výši nejméně 25 procent v rozpočtu každého ministerstva. Konkrétní podobu těchto škrtů oznámí Osborne 20. října.

Dnes již zveřejnil, že od roku 2013 vláda ušetří asi miliardu liber zrušením univerzálních příspěvků na děti, které již nebudou dostávat domácnosti, kde má aspoň jeden z rodičů příjem nad 44.000 liber (1,24 milionu korun) ročně. Průměrný plat je kolem 25.000 liber.

Plošné přídavky na děti jsou spolu s dalšími dávkami a bezplatným zdravotnictvím od roku 1946 součástí britského sociálního státu. Dosahují 20,30 liber na první dítě do 16 let a 13,40 na další dítě.

Osborne ještě před volbami na loňské konferenci sliboval jejich zachování. Podle něj se jejich zrušení bude týkat asi 1,2 milionu domácností, tedy asi 15 procent. "Těžko ospravedlnit zdaňování lidí s nízkými příjmy, aby se mohly platit příspěvky na děti lidem, kteří jsou na tom dobře," uvedl Osborne.

Oznámil také, že zavede limit na celkovou výši pobíraných sociálních dávek, s výjimkou příspěvků pro postižené. Neuvedl zatím konkrétní čísla, ale řekl, že žádná rodina nedostane víc, než by průměrná rodina měla, kdyby její členové pracovali.

Britský ministr financí, který z problémů s rozpočtem vinil především předcházející labouristickou vládu, přislíbil, že nebude při přípravě škrtů zapomínat na podporu růstu britské ekonomiky. Stejně tak kritizoval daňové úniky a bez dalších podrobností řekl, že nedovolí bankám, aby vyplácely horentní odměny, pokud nebudou půjčovat malým firmám.

Zrušení plošných přídavků na děti kritizovala Alison Garnhamová, ředitelka nevládní organizace Child Poverty Action Group. Podle ní jsou "přídavky na děti sociální dávkou, která funguje".

Dnes oznámený krok se ve velké míře dotkne britské střední třídy, tedy z podstatné části i voličů konzervativců. Podle místních komentářů tak Osborne také ukázal, že hodlá škrty rozprostřít spravedlivě po celé společnosti a připravil si půdu pro další omezení systému sociálního zabezpečení.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?