17. února 2015 8:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britové chtějí po Česku miliony, prý je ošidilo při koupi Škodaexportu

Část jaderné turbíny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část jaderné turbíny. | foto: Česká televizeReprofoto

PRAHA Právnička Karolína Horáková stála už několikrát za úspěchem České republiky při obraně miliard korun v mezinárodních arbitrážích. Třeba při sedmimiliardovém sporu kvůli padlé Union Bance nebo pětimiliardové žalobě švýcarského Konsortia Oeconomicus kvůli zmařené investici v Česku.

Teď má další úkol, který se může šplhat opět k miliardě korun. Jde o pád kdysi slavného podniku Škodaexport.

Stát totiž čelí arbitrážní žalobě britské společnosti WNC Factoring kvůli tomu, že jí prodal právě Škodaexport v horším stavu, než britská společnost předpokládala. 

„Žalobce požaduje náhradu škody ve výši několika desítek milionů dolarů,“ potvrdil LN Radek Ležatka, mluvčí ministerstva financí, které mezinárodní spory řeší.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli aktuálnímu kurzu dolaru jde minimálně o půl miliardy, ale vzhledem k minulým sporům před českými soudy, s nimiž se LN seznámily, může jít i o více než celou miliardu.
„Stát zastupuje interní tým ministerstva ve spolupráci s právní kanceláří Weil, Gotshal & Manges,“ doplnil Ležatka s tím, že firma vyvolala arbitráž loni koncem září. Právě od „Weilů“ je Karolína Horáková. Nyní tým právníků finalizuje podle informací LN svou strategii.

Nejjednodušší, ne však nejsnazší cestou, jak spor vyhrát, by pro ně bylo prokázat, že WNC je jen účelovou strukturou pro to, aby se dala použít smlouva o ochraně investic mezi Českem a Velkou Británií. Tedy že čeští podnikatelé účelově vyvedli vlastnictví firmy za hranice.

Komplikovanost majetkové struktury kolem bývalého Škodaexportu tomu podle zjištění LN nahrává. Nitky vedou k síti firem, která vzešla z bývalého ČKD a již ovládá miliardář a majitel hokejové Sparty Petr Speychal. Ten ovšem zpravidla s médii nekomunikuje a na dotazy zaslané LN nereagoval.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)