14. března 2011 10:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britové chtějí těžit na Přerovsku a Vsetínsku plyn z břidlic

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

HRANICE Společnost Cuadrilla Morava, dceřiná firma britské firmy Cuadrilla, chce v okolí Hranic na Přerovsku a v části Valašska těžit plyn z břidlicových vrstev. V Česku nová technologie, s níž společnost do regionu přichází, by mohla oslabit vliv Ruska coby největšího dodavatele plynu. Díky investici by mohly najít práci desítky lidí.

Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes (MfD). Odborníci z firmy Cuadrilla Morava si vyhlédli oblasti Hranicka, Valašského Meziříčí, Vsetínska a část Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Všude tam lze těžit plyn z břidlicových vrstev, tedy vrstev hornin, které se nacházejí tisíce metrů pod povrchem země.

Čtěte více:

"Vědečtí pracovníci vytipovali několik míst v Evropě, které by mohly být pro těžbu plynu z břidlic vhodné," řekl MfD poradce firmy Stanislav Benada.

V první fázi chce společnost udělat seismická měření a tříkilometrový průzkumný vrt. Do konce letošního roku bude stanovené průzkumné území, těžba by mohla začít v roce 2017.

Nová technologie by měla přinést větší zaměstnanost a také příjmy do pokladen měst a obcí. "Obce dostanou peníze za to, že tyto práce na svém území trpí," uvedl Benada. Plánované vrtné soupravy chce firma postavit na ploše 200 krát 200 metrů.

"Nic nikde nevytéká, veškeré kapaliny jsou v kontejnerech, vytěžené horniny se řádně vyváží na skládku," popsal Benada s tím, že vrt se musí nacházet v místech dostatečně vzdálených od rodinných domů.

Pokud první výsledky měření dopadnou dobře, britští vědci se k samotné těžbě spojí s některým z větších hráčů na evropském plynařském trhu. K možnosti těžby plynu se budou vyjadřovat starostové měst a obcí, nevládní organizace, představitelé Chráněné krajinné oblasti Beskydy i ochránci přírody.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!