Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britové rozjeli šrotovné, Škoda se těší

Velká Británie patří pro Škodu Auto mezi pět nejdůležitějších evropských trhů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká Británie patří pro Škodu Auto mezi pět nejdůležitějších evropských trhů. | foto: ČTK

LONDÝN V Británii dnes začal platit systém šrotovného. Vládní podpora má pomoci povzbudit britský automobilový průmysl, který od loňského roku klesl o 25 procent. Každý z britských zákazníků může požádat o slevu 2000 liber (zhruba 61.000 Kč) na nákup nového automobilu, pokud jej vymění za více než deset let starý. Na podporu se těší i české automobilky Škoda Auto a TPCA, pro které je Británie pátým nejdůležitějším trhem.

Program by měl platit do března 2010, nebo dokud se nevyčerpá všech 300 milionů liber (kolem devíti miliard korun), které britská vláda na šrotovné vyčlenila. Šrotovné před Británií zavedlo podle dostupných údajů devět zemí Evropy, v Česku jej schválila zatím Poslanecká sněmovna.

Šrotovné v Británii by mohlo pomoci i českým automobilkám Škoda Auto a TPCA. "Velká Británie patří mezi pět nejdůležitějších evropských trhů pro Škodu Auto," řekl ČTK její mluvčí Jaroslav Černý. Přesné dopady šrotovného na prodej firmy zatím nedokáže odhadnout, protože nezná jeho konkrétní podmínky. "Uvidíme, jak se to osvědčí v praxi a jaký bude zájem zákazníků," dodal. Loni firma do Velké Británie prodala 37.000 škodovek.

Zvýšený zájem očekává i kolínská automobilka TPCA, která má britský trh také mezi pěticí nejdůležitějších odbytišť. Do jaké míry ale stoupne zájem o její malé vozy Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 107, nelze podle mluvčího Radka Kňavy předpovědět. "Prodejní čísla neznáme, protože jsme zodpovědní pouze za výrobu," řekl ČTK.

Šrotovné míří do Česka
Ze šrotovného nejvíce profitují výrobci menších a levnějších automobilů, jakým je i česká Škoda Auto. Po zavedení šrotovací prémie v Německu se Škoda Fabia dokonce stala nejprodavánějším vozem na tamním trhu. Podobně se v Mladé Boleslavi radovali i ze šrotovného na Slovensku.

V Británii jsou automobilky jednou z hlavních obětí současné ekonomické krize. Britští výrobci systém šrotovného vítají a slibují si od něho, že přinese stejné oživení automobilového průmyslu, jako se to podařilo podobným iniciativám v Německu, Francii a Itálii. Podle prezidenta britské automobilové asociace Edmunda Kinga projekt načerpá do odvětví zhruba dvě miliardy liber.

O náklady se vláda rozdělí s výrobci. Do šrotovného se zapojilo 38 automobilek, což zahrnuje všechny významné značky. "Na systém zareagovali zákazníci záplavou žádostí," vyjádřil se ke šrotovnému britský ministr obchodu Peter Mandelson. "Posílí to průmysl a nastartuje prodej," dodal.

,

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!