Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VIDEO: Britové si dělají zásoby jídla. Připravují se na horší časy po brexitu

Britové dělají kvůli brexitu zásoby i pro své mazlíčky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britové dělají kvůli brexitu zásoby i pro své mazlíčky. | foto: Twitter - Anna Holligan

LONDÝN/PRAHA Řada Britů se na život po brexitu připravuje po svém. Nakupují velké zásoby potravin a schovávají si je na horší časy, ty podle některých mohou nastat právě po odchodu Velké Británie z Evropské unie. Na tamním trhu se objevily také „brexit boxy“, které by se daly nazvat jako krabička poslední záchrany.

Lidé, kteří se připravují na nejčernější scénář si nechávají říkat Brexit Preppers. Už několik měsíců se předzásobují a nakupují trvanlivé potraviny. Bojí se zejména toho, že kvůli případnému tvrdému brexitu nebude po 29. březnu v obchodech dostatek zboží. Cílem Brexit Preppers je zabezpečit svoji rodinu a obstarat zásoby jídla na několik týdnů dopředu.

Brexit Preppers se obávají například velké inflace, důchodového kolapsu, zvýšení kriminality, masové nezaměstnanosti či dokonce zabavení majetku. Někteří tvrdí i to, že se mohou v Doveru na dálnicích zaseknout nákladní automobily kvůli čekání na celní kontrolu.

Britové, kteří pomýšlejí na tyto katastrofální dopady, se dělí o své obavy společně s dalšími na facebookové skupině s názvem „48% Preppers“. Skupina založená loni v červnu čítá už více než 5 tisíc uživatelů. Během posledního měsíce zde přibylo téměř 2800 lidí.

Byznys se strachem?

Někteří si z tohoto předzásobování dokonce vytvořili byznys. Ve Velké Británii se začaly prodávat takzvané „Brexit boxy“, které obsahují mrazem sušené jídlo na třicet dnů. Navíc v boxu zákazníci najdou taky filtr na vodu a gel pro založení ohně. Celá tato krabice poslední záchrany stojí 300 dolarů (zhruba 6700 korun).

Jednou ze zákaznic, která speciální box zakoupila, je Lynda Mayallová. Brexit box si pořídila poté, co zaslechla o možných dopadech na Spojené království po odchodu z EU.

„Nebojím se brexitu, obávám se následků, jaké přinese,“ řekla pro BBC Mayallová. Podle ní během prvních šesti měsíců nastane chaos. „Záleží na tom, že jsem až příliš vyděšená? Toto zboží vydrží až po dobu 25 let, takže mám něco, co mě ochrání v obtížné době,“ odůvodnila nákup Brexit boxu Mayallová.

Mluvčí britské vlády veškeré obavy vyvrátil a řekl, že lidé nepotřebují zásoby potravin či vodní filtry. „Spojené království má vysokou úroveň zajišťování potravin, která je založena na rozmanitém spektru zdrojů, včetně silné domácí výroby a dovozu ze třetích zemí. To bude pokračovat v případě, že EU opustíme s dohodou i bez dohody,“ řekl pro BBC.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

OSVČ by měly dostávat příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

OSVČ by měly dostávat příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

OSVČ by měly dostávat příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...