7. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britové šetří. Kupují prošlé jídlo a ruší pojistky

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Třetina Britů si kupuje jídlo s prošlým datem spotřeby a jeden z pěti Britů ruší některá pojištění, aby ušetřil. Vyplynulo to z průzkumu marketingové společnosti Lightspeed Research mezi tisíci respondenty.

Průzkum ukázal, že 29 procent britských spotřebitelů jí prošlé potraviny, místo aby je vyhodili. Lidé také šetří na dovolených, benzinu nebo sladkostech. Zdravotní pojištění nebo pojištění domácnosti už si v loňském roce zrušilo 18 procent lidí, píše britský server Telegraph.co.uk.

Příjmy britských domácností klesají

Podle údajů Úřadu pro národní statistiky (ONS) klesl průměrný příjem britských domácností v prvních třech měsících roku na nejnižší úroveň za posledních devět let.

Britové v rámci šetření volí kratší a levnější dovolené. Jeden ze sedmi respondentů v průzkumu uvedl, že raději zůstane doma s rodinou a přáteli, než aby platil za drahé ubytování. Sedm procent lidí dává přednost kempu.

Britové se snaží ušetřit také na benzinu. Čtvrtina motoristů tankuje nejlevnější benzin a polovina britských konzumentů už si nedopřává sladkosti.

Rušit pojištění se nevyplácí

"Všichni víme, že se lidé snaží šetřit, ale udivuje mě, jak široký to má dosah," řekl Telegraphu Ralph Risk, marketingový ředitel Lightspeed Research pro Evropu. Risk ale varuje před rušením zdravotního pojištění, které může mít pro lidi ničivý dopad.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zatímco šetření na sladkostech nebo ježdění do práce na kole může mít pozitivní vliv na zdraví a kondici, rušení zdravotního pojištění je riskantní a může se projevit na těch, kteří podporu potřebují nejvíce," řekl Risk.

Lidé budou šetřit dál

Ekonomové varují, že domácnosti budou šetřit i nadále. Howard Archer, ekonom ze společnosti IHS Global Insight, uvedl, že příjmy domácností klesají kvůli zvyšujícím se cenám a velmi pozvolnému růstu příjmů. Předpokládá, že lidé budou v následujících měsících v šetření pokračovat.

Češi šetří také. Na benzinu a potravinách

Maloobchodní tržby v červnu meziročně klesly o jedno procento. Na poklesu se nejvíce podílel nižší prodej pohonných hmot a potravin, uvedl Český statistický úřad. Podle analytiků jsou čísla příjemným překvapením.

Vývoj je odrazem spotřebitelské poptávky

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka je červnová statistika maloobchodních tržeb příjemným překvapením. "Trh čekal v červnu propad reálných maloobchodních tržeb v meziročním vyjádření o 1,8 procenta," uvedl. Celkově ale podle Mertlíka zůstává situace v maloobchodě nedobrá a jeho vývoj je odrazem slabé spotřebitelské poptávky.

"Usuzovat na zlepšující se tendence je stále velmi předčasné. Slabost domácí poptávky je v ekonomice stále patrná, když ji negativně ovlivňuje fiskální konsolidace, zvýšená nejistota ohledně situace v eurozóně i pokles domácích reálných mezd," dodal analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Vlna obnovy firemních automobilových flotil, která podle Mertlíka pomáhala v minulých měsících zvedat prodeje osobních aut, už také zřejmě z převážné části pominula.

rkaŠárka Bláhová, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?