15. října 2009 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britové zakázali reklamu na Actimel, jeho účinky jsou prý neprokázané

Dítě s mlékem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě s mlékem (ilustrační foto) | foto: graphics8.nytimes.com

LONDÝN Televizní reklama, ve které firma Danone slibuje, že nápoj Actimel podpoří přirozenou obranyschopnost dětí proti nemocem, byla zakáza britským regulátorem. Úřad pro standardy v reklamě svůj krok odůvodnil tím, že k tvrzením uvedeným ve spotu neexistuje dostatek důkazů.

Reklama na Actimel ujišťuje rodiče o "vědecky prokázaném účinku na dětskou obranyschopnost".

Podle vyšetřování, které úřad vedl na základě stížnosti jednoho z diváků, jsou studie předložené výrobcem nedostatečné.


Šéf úřadu Guy Parker pro BBC uvedl, že nezkoumali jestli Actimel funguje sám o sobě, nýbrž jen to, jestli jsou konkrétní výroky z reklamy podpořeny dostatečnými důkazy. "Studie, které nám firma předložila nebyly úplně mimo, nicméně nebyly dostatečně silné k tomu, aby dokazovaly tvrzení firmy v reklamě."


Mluvčí společnosti Danone je podle serveru BBC rozhodnutím regulárora velmi zklamán. Svá tvrzení má prý firma podložena "velkým množstvím důkazů". Existuje údajně 24 studií, které dokazují pozitivní účinky Actimelu v mnoha ohledech, a to jak u dětí, tak u dospělých. Firma uvedla, že dvě ze studií vznikly v indické nemocnici, kde byl Actimel testován na šestnáctileté mládeži trpící akutním průjmem.

Regulátor ovšem prohlásil, že tyto studie nemohou prokázat nic o vlivu nápoje na zažívaní zdravých dětí. Další výzkumy zase probíhaly u šestiměsíčních dětí, přičemž zakázaná reklama je zaměřená na hlavně na školáky.


Profesor Jeremy Nicholson, který vede chirurgii na Imperial College v Londýně, pro BBC poznamenal, že důkazy o pozitivních účincích na zažívání lidí se zdravotními problémy jsou skutečně silné. Nicméně se však podle něj dosud neuskutečnily žádné dlouhodobé testy u zdravých.


"Bakterie v zažívacím traktu prošly spolu s námi celou evolucí a v lidském těle je jich obrovské množství," říká Nicholson. "Kdybychom chtěli nahradili celkový počet bakterií v lidském střevě, museli bychom vypít 50 tisíc Actimelů denně."

Lidovky.cz