11. února 2014 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britská bankovní dvojka zruší až 12 tisíc míst. Bonusy manažerů rostly

Barclays | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barclays | foto: ČTK

LONDÝN Britská banka Barclays zruší v letošním roce 10 tisíc až 12 tisíc pracovních míst, což představuje téměř desetinu jejich celkového počtu. Navzdory poklesu zisku loni druhá největší banka v zemi zvýšila celkovou sumu na bonusy zaměstnanců manažerů o deset procent.

Barclays už v pondělí zveřejnila údaje, podle nichž jí loni klesl provozní zisk o zhruba čtvrtinu na 5,2 miliardy liber (172 miliard korun) a zaostal tak za očekáváním trhů. Podle agentury Reuters to posílilo očekávání, že banka bude pokračovat ve snižování nákladů v souvislosti s tím, jak se jí snižují příjmy z investičního bankovnictví.

ČTĚTE TAKÉ:

Zisk divize investičního bankovnictví se loni propadl o 37 procent na 2,5 miliardy liber (téměř 83 miliard korun) a její výnosy se snížily o devět procent na 10,7 miliardy liber(354 miliard korun), hlavně kvůli poklesu příjmů na trhu dluhopisů. Prémie a další odměny pro tuto divizi však vzrostly o 13 procent na 1,57 miliardy liber (53 miliard korun).

Barclays předloni otřásla vysoká pokuta za manipulace s mezibankovní sazbou LIBOR. Nový šéf Antony Jenkins má nyní za úkol mimo jiné zlepšit výnosy a ziskovost, zejména v investičním bankovnictví.

Skandál s daty klientů

Barclays v neděli oznámila, že zahájila vyšetřování krádeže důvěrných osobních údajů svých zákazníků. Britská média ještě předtím uvedla, že se na černém trhu objevila k prodeji kradená data o příjmech a zdravotním stavu zhruba 27 tisíc klientů Barclays spolu s údaji z jejich pasů. Bance za únik dat hrozí další pokuty.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ADMINISTRÁTOR/IT APLIKAČNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč