5. července 2016 19:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britská libra vůči dolaru nadále klesá, dosáhla minima za 31 let

Směnárna vystavující kurz britské libry a amerického dolaru vůči euru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Směnárna vystavující kurz britské libry a amerického dolaru vůči euru | foto: Reuters

LONDÝN Britská libra dnes na devizových trzích sestoupila vůči dolaru na nové minimum za 31 let. Mezi obchodníky se znovu rozhořely obavy z ekonomických a finančních dopadů britského referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit Evropskou unii. Japonský jen kvůli nechuti investorů pouštět se do rizikových obchodů naopak posiluje.

Kolem 18:10 SELČ euro vůči dolaru oslabilo o 0,7 procenta na 1,1072 USD a k jenu kleslo o 1,6 procenta na 112,47 JPY. Jen vůči dolaru zpevnil o 0,9 procenta na 101,57 JPY. Libra se k dolaru propadla o dvě procenta na 1,3013 USD, nejníže od září 1985. Na úroveň před červnovým hlasováním o brexitu ztrácí zhruba 13 procent.

Společnost Standard Life Investments v pondělí oznámila, že pozastavila obchodování ve svém nemovitostním fondu, který investuje do britských komerčních realit a který patří k největším takovým fondům v Británii. Společnost uvedla, že se pro tento krok rozhodla kvůli nárůstu požadavků na vyplacení podílů. Souvislost přitom vidí s nejistotou po referendu. Podle agentury Reuters jde o jednu z prvních známek velké finanční tísně v souvislosti s vítězstvím takzvaného brexitu.

Po pondělní nepříznivé zprávě o náladě ve stavebním průmyslu dnešní průzkum ukázal, že britský sektor služeb vykazoval minulý měsíc pouze minimální pokles aktivity. Data pokrývají období před britským referendem o brexitu a nejsou příliš špatná, investoři je však zhodnotili jako negativní signál a obávají se dalších zpráv, které by mohly naznačit další oslabení britské ekonomiky. To by mohlo přimět britskou centrální banku k uvolnění měnové politiky. Guvernér centrální banky Mark Carney dnes pouze okrajově zmírnil očekávání dalšího agresivního uvolnění měnové politiky v příštích měsících kvůli šoku, který způsobí ekonomice brexit.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.