19. listopadu 2012 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britské obchody zejí prázdnotou, jeden z deseti je neobsazený

Výhled na Londýn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výhled na Londýn. |

LONDÝN Míra neobsazenosti obchodů v centrech britských měst se v říjnu dostala na nový rekord. Může za to stagnace prodeje a rostoucí náklady. Podle průzkumu Sdružení britských maloobchodníků (BRC) je v současnosti více než jeden obchod z deseti prázdný, což je nejvíce za dobu, kdy se tento údaj sleduje.

V letošním roce zkrachovalo několik předních maloobchodních firem, včetně prodejce sportovního oblečení JJB Sports, vybavení pro volný čas a kempování Black Leisure, prodejce videoher Game či blahopřání Clinton Cards. Přestože firmy zcela neukončily svůj provoz a nadále prodávají zboží, byly nuceny zavřít stovky obchodů.

Nečekaný pokles tržeb

Podle BRC míra neobsazenosti obchodů na hlavních ulicích a v obchodních centrech činila v říjnu 11,3 procenta, což je nejvíce od července 2011, kdy se tento údaj začal sledovat. Nejvyšší je v Severním Irsku, kde činí 20 procent.

Spotřebitelské výdaje tvoří zhruba dvě třetiny hrubého domácího produktu země. Maloobchodní firmy se v poslední době potýkají s problémy, protože disponibilní příjmy zákazníků se snižují kvůli růstu cen, nízkému zvyšování mezd a vládním úsporným opatřením.

Statistika minulý týden ukázala, že maloobchodní tržby v říjnu nečekaně klesly, protože zákazníci omezili nákupy potravin a oděvů. Snížila se tak šance, že by spotřebitelé v posledním čtvrtletí roku mohli podpořit ekonomický růst, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz