1. února 2019 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britské podniky přesouvají své aktivity do zahraničí. Aktuálně je to zhruba 11 procent a další se chystají

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Londýn Zhruba 11 procent britských podniků již v souvislosti s připravovaným odchodem země z Evropské unie přesunulo část svých aktivit do zahraničí. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pátek zveřejnilo podnikatelské sdružení Institute of Directors. Dalších pět procent podniků přesun aktivit do zahraničí kvůli brexitu plánuje a 13 procent firem takovýto krok aktivně zvažuje.

Průzkum se uskutečnil v období od 17. do 19. ledna a zapojili se do něj ředitelé více než 1200 podniků. „Nepřináší nám žádnou radost zveřejňovat tyto znepokojivé signály,“ uvedl šéf sdružení Edwin Morgan. „Těžce vybudovaná pověst Británie jako místa se stabilními a předvídatelnými podmínkami pro podnikání ochabuje,“ dodal.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v referendu v roce 2016. Británie má EU opustit 29. března, britský parlament však zatím neschválil dohodu o podmínkách brexitu.

Sdružení Institute of Directors před referendem deklarovalo, že má k brexitu neutrální postoj. Od té doby však varovalo před potenciálními náklady spojenými s odchodem z EU, upozornila agentura Reuters.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz