Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britské větrné elektrárny dostanou peníze za to, že odpojí turbíny od sítě

Větrná elektrárna v Lužici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrná elektrárna v Lužici | foto: Lidové noviny

LONDÝN Provozovatelé větrných parků v Británii budou zřejmě dostávat zaplaceno za to, že odstaví své větrné turbíny, když bude foukat vítr, avšak přenosová síť nebude mít pro jejich produkci využití.

Napsal to o víkendu britský list Daily Telegraph. Zatímco pro zastánce větrné energie to je důkaz, že elektřinu z větru je možné kontrolovat, pro kritiky je to naopak potvrzením toho, že větrná energie není vhodná ani tak k výrobě elektřiny, jako spíše ke snadnému získávání peněz od státu.

Miliardová sázka na vítr

List Sunday Telegraph letos zjistil, že britští zákazníci v účtech za elektřinu platí nyní na subvencích výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů v úhrnu přes miliardu liber ročně.

Nejvíce ze subvencí čerpá odvětví větrné energie, které dostává 40 procent celé sumy.

Jádrem budoucí produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů má být v Británii podle vládních plánů právě vítr, protože slunce je v Británii nedostatkovým artiklem.

Britská přenosová síť National Grid se obává, že za větrných letních nocí by větrné farmy mohly vyrábět elektřinu, po níž nebude žádná poptávka. Jelikož elektřinu nelze ve větší míře skladovat, řešením je odpojování nebo utlumování zdrojů, což se běžně děje u elektráren na uhlí a plyn.

Odstavování větrných turbín však bude pro přenosovou síť a nakonec pro spotřebitele mnohem dražší, protože síť je povinna tuto elektřinu odebírat; majitelé "větrníků" by jinak přišli o peníze za proud i o lukrativní "zelené" subvence, píše list.

V prvním testu odpojování větrných elektráren 30. května byly dva z parků firmy Scottish Power ve Skotsku odpojeny kolem páté hodiny ranní na zhruba hodinu a společnost za to od National Grid dostala jako kompenzaci 13.000 liber (400.000 Kč). Zatímco uhelné a plynové provozy často platí síti v případě nedodávání proudu 15 až 20 liber na megawatthodinu, Scottish Power naopak dostala za odpojení 180 liber na megawatthodinu.

Více o alternativní energetice čtěte zde:

Podle mluvčího National Grid test prokázal, že vítr může přispívat k rovnováze mezi nabídkou a poptávkou stejně jako jiné typy produkce elektřiny. Zástupce lobbistického sdružení výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů Renewable UK to označil za důkaz rostoucí role větrné energie v zemi. "Úkolem National Grid je zajistit, abychom měli dostatečné kapacity k uspokojení poptávky v každé době," řekl mluvčí sdružení.

Kritici však poukazují na fakt, že větrná energie je ze své povahy nestálá, takže nemůže zajistit spolehlivou dodávku elektřiny. Je také drahá a její nákladnost se ještě zvyšuje, když se započtou náklady na její odpojováni od sítě. "Je špatné platit nadnárodním společnostem velké sumy peněz za to, aby nedodávaly elektřinu," uvedl Lee Moroney, ředitel ekologické nadace Renewable Energy Foundation, která se staví proti šíření větrných parků a prosazuje ekologicky citlivou, ale udržitelnou produkci elektřiny.

"Lidé jen těžko pochopí, že elektrárenská společnost dostává zaplacenu tržní sazbu plus subvenci za nic. Je to v podstatě mrhání penězi spotřebitelů," řekl listu emeritní profesor elektrického strojírenství na univerzitě v Leedsu Michael Laughton.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!