20. října 2010 16:50, aktualizováno 21. 10 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britský rabín dorazil do Vizovic. Ohlídá stáčení exkluzivní košer slivovice

Rabín a marketingový ředitel likérky Rudolf Jelínek Zdeněk Chromý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rabín a marketingový ředitel likérky Rudolf Jelínek Zdeněk Chromý. |

VIZOVICE Vizovická likérka Rudolf Jelínek, která je největším českým výrobcem ovocných destilátů, dnes začala stáčet dva ze svých nejprestižnějších košer produktů, a to silver slivovitz a desetiletou gold slivovitz.

První z nich přitom byla dříve určena pouze pro americký trh, nyní bude k dostání i v ČR a v budoucnu i v dalších státech EU. Agentuře to dnes sdělil marketingový ředitel likérky Zdeněk Chromý.

"Nicméně USA jsou pro košer produkty likérky stále nejdůležitějším odběratelským trhem. Putuje sem více než 50 procent celkové jejich výroby a zájem narůstá," doplnil Chromý. Podle něj likérka zatím na americkém trhu zaznamenala nárůst o 23 procent. "To je dáno hlavně nabídkou silver slivovitz," dodal marketingový ředitel.

Rabín Abraham Schwarz z britského Manchesteru zastupuje americkou Orthodox Union pro Evropu.

Rudolf Jelínek své košer produkty vyváží také do Rakouska, Francie, Belgie, Kanady či Austrálie. Celá řada obalů košer destilátů je nových. Jejich design podnik připravil ve spolupráci s vyhlášeným londýnským studiem Dhandafoss.

Rabín Abraham Schwarz z britského Manchesteru zastupuje americkou Orthodox Union pro Evropu.

Kvalitu ovoce, destilaci i samotné stáčení slivovice hlídá rabín Abraham Schwarz z britského Manchesteru. Při košer výrobě nesmějí být použity suroviny, zařízení nebo postupy, které by odporovaly předpisům židovské víry. Silver slivovitz pak díky certifikátu 'Kosher for Passover' podléhá těm nejpřísnějším kontrolám. Spočívají například v neohlášených návštěvách zástupců americké Orthodox Union ve vizovické fabrice.

Lidovky.cz, ČTK