28. července 2009 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Britští ekonomové se omluvili královně: Nedomysleli jsme závažnost krize

Britská královna Alžběta II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna Alžběta II | foto: ČTK

LONDÝN Promiňte, Madam, netušili jsme, že to přijde. Skupina prominentních britských ekonomů napsala britské královně Alžbětě II. vysvětlení, proč nikdo z nich nepředpokládal načasování, rozsah a závažnost ekonomické krize. V neděli o tom informoval britský list The Observer.

Odpověď na svou otázku dostala královna osm měsíců poté, co se při návštěvě ekonomické školy London School of Economics (LSE) zajímala, co vedlo k problémům úvěrového systému. Královna se během diskuse o původu současné krize zeptala: "Proč si toho nikdo nevšiml?"

V třístránkovém dopise odborníci říkají, že se "finančním kouzelníkům" nepodařilo úplně domyslet závažnost situace. Vysvětlují, že některé země, jako například Spojené státy, se dostávaly kvůli půjčování do obrovských dluhů, zatímco jiné státy seděly na pytlech naditých penězi. Příkladem jsou na ropu bohaté země Blízkého východu. Podle ekonomů dokázali finančníci i přes zjevnou nerovnováhu přesvědčit sebe i světové politiky, že dokážou rozložit riziko na celý finanční trh.

Královna drží krok s dobou a vede debaty s experty

Na odpovědi pro královnu, o které se diskutovalo na červnovém semináři v Britské Akademii, se podílela řada významných ekonomů a odborníků na ústavní právo. Semináře se zúčastnili mj. stálý sekretář britského ministra financí Nick MacPharson, profesor LSE a člen výboru měnové politiky Bank of England Tim Besley nebo šéfekonom banky Goldman Sachs Jim O’Neill.

"Královna vždy ukazuje zájem o aktuální otázky a drží krok s dobou. Hospodářská krize je vskutku velmi aktuální," řekla mluvčí Buckinghamského paláce. Jak dále upozornila, královna často vede debaty s experty, např. v březnu byl do paláce na soukromou rozmluvu pozván první guvernér Bank of England Mervyn King.