15. ledna 2013 15:45, aktualizováno  16:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brněnská AZ Tower si na magickou výšku 111 metrů musí počkat

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který  bude měřit 109,5 metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který bude měřit 109,5 metru. | foto: www.properity.cz

BRNO Brněnský mrakodrap AZ Tower se stane nejvyšší budovou v zemi až v únoru. Instalace finální špičky stavby se opozdí oproti plánu zhruba o dva měsíce. Stavbaři čekají na lepší počasí, místo toho se věnují práci v interiérech.

Mrakodrap nyní měří 104 metrů, dalších sedm metrů získá instalací ocelové konstrukce na špičce budovy. Budova má celkem 30 podlaží. Hotová bude podle původního plánu v dubnu. Nájemcům se otevře po kolaudaci v létě.

Magická jedenáctka

Číslo 11 je pro Brno důležité. Minimálně pro jeho primátora Romana Onderku, který se narodil 11. 11. 1965. Onderka rád připomíná, že rada města má jedenáct členů a v jedenáct hodin podle pověsti odtáhli Švédové od brněnských hradeb.

Budova AZ Tower měla být původně menší, k prvenství jí stačí 109,5 metrů. Nakonec se ale projekt „protáhl“ až do výše 111 metrů díky speciální ocelové špičce.

"Zatím máme pronajatou více než polovinu prostor," uvedl Petr Teplý ze společnosti Properity, která je jedním z investorů projektu. Ze 17 obytných apartmánů jsou volné už jen dva.

Za cenu 16 milionů korun bez DPH je prodaný i největší z nich, mezonetový byt o rozloze 330 metrů čtverečních, který bude ve 28. a 29. patře.

Stavbaři nyní pracují na garážích, kancelářích, apartmánech a atriu budovy. V prvním až třetím patře vznikne obchodní pasáž včetně restaurace a fitness centra o rozloze 1350 metrů čtverečních a autosalonu s autoservisem.

V ostatních podlažích budou kanceláře. V nejvyšším třicátém bude technické zázemí. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 275 aut. Celá stavba má stát 800 milionů korun.

Nejvyšší mrakodrap

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který  bude měřit 109,5 metru.

Vizualizace mrakodrapu ještě před ocelovou konstrukcí, která ji prodlouží na 111 metrů.

AZ Tower má měřit 111 metrů a díky tomu se stane nejvyšší budovou v zemi. Dosud je nejvyšší budovou v Česku kancelářský věžový dům City Tower v Praze na Pankráci. Měří 109 metrů, má 27 nadzemních podlaží.

Společnost ECM dostavěla budovu v roce 2008, podle posledních dostupných údajů činila investice zhruba 90 milionů eur.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK