20. května 2010 11:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brněnské veletrhy se potýkají s krizí, prodělaly 100 milionů

Brněnské veletržní výstaviště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnské veletržní výstaviště. | foto: www.bvv.cz

BRNO Jednička českého trhu výstavnictví skočila loňské hospodaření s vysokou ztrátou téměř 100 milionů korun. Společnost Brněnské veletrhy a výstavy (BVV) tak doplácí na propad celého oboru, který je svým způsobem zrcadlem ekonomického vývoje v Česku. BVV drží v pořádání veletrhů dvoutřetinový podíl na tuzemské trhu.

Podle mluvčího společnosti Davida Pokorného nepředstavuje ztráta pro firmu větší problém, protože ji vyrovnají z rezerv vytvořených v minulosti. "Na trhu došlo k velkému propadu, což se ve loňských výsledcích BVV odrazilo naplno. Ztráta je plánována i na letošek, nicméně bude menší," komentoval špatné výsledky pro Lidovky.cz Pokorný. Do černých čísel by se pak společnost měla vrátit v roce 2012.

Firma neplánuje žádný rozprodej majetku, situaci se jí daří řešit společně se svým hlavním akcionářem, kterým je už 11 let německá společnost Messe Düsseldorf.

O problémech v BVV se začalo hovořit na podzim, kdy byl ze dne na den odvolán dlouhodobý ředitel Jiří Škrla. Výstaviště trpí v důsledku krize úbytkem klientů, v minulosti se navíc zatížilo postavením nového pavilonu za miliardu korun.

Čtěte více:


Podle informací LN se v Brně kvůli snížení nákladů slučují některé veletrhy a plánuje se propouštění zaměstnanců. Ti se také už museli rozloučit s částí benefitů. Prý jen po dva roky.

Současný management v čele s ředitelem Jiřím Kulišem vede firmu od prosince 2009. Kvůli nižšímu zájmu vystavovatelů byly menší specializované výstavy začleněny do větších oborových veletrhů. Například dříve samostatný veletrh obalové techniky se stal součástí potravinářské výstavy Salima. Nábytkářský Mobitex je zase nově začleněn pod Stavební veletrhy.

Společnost zkouší najít prázdná místa na trhu i některými novými veletržní tituly. Letos v březnu to byl například první ročník veletrhu Motosalon, který navštívilo přes 60 tisíc návštěvníků.  Největší akcí roku je pro BVV Strojírenský veletrh, jehož úspěch se bude velkou měrou podílet i na letošních výsledcích firmy.

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...