25. září 2012 14:00, aktualizováno  14:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Veletržní areál v ohrožení: Symbol Brna je na prodej, radnice hledá peníze

Nový pavilon Veletrhu Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový pavilon Veletrhu Brno | foto: Lidové noviny

BRNO Německá veletržní skupina Messe Düsseldorf plánuje prodat svůj většinový podíl v brněnských veletrzích. Server Lidovky.cz se to dozvěděl po dnešním jednání brněnské městské rady. Cena se podílu se přitom odhaduje na stovky milionů korun. Pokud je město nesežene, bude osud největšího výstaviště v republice nejasný.

Návrh, v němž německá firma nabízí celý svůj podíl v akciové společnosti Veletrhy Brno, přistál brněnským radním na stole v úterý.

"Ano, je to tak. Rozhodnutí o nabytí majetku je však záležitostí zastupitelstva, a to by mělo o nabídce jednat ještě v říjnu," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí magistrátu Pavel Žára. Podle něj nabídka neobsahuje konkrétní sumu. A neřeší, jak se Němci zachovají v případě odmítnutí.

Stanovisko německé firmy Lidovky.cz zjišťují. Dříve její zástupci tvrdili, že si chtějí podíl v Brně zachovat i v případě, že by umožnili radnici nabýt většinový podíl. Primátor Roman Onderka (ČSSD), který je současně předsedou dozorčí rady výstaviště, Lidovkám.cz potvrdil, že o dalším postupu hodlá jednat s düsseldorfským primátorem. Právě tamní radnice má v Messe zásadní slovo. "Není jasné, kde by Brno na koupi vzalo," zdůraznil Onderka. Částka může totiž podle neoficiálních odhadů jít až na miliardu korun.

Pro Brno je ale osud výstaviště zásadní, protože stále patří k jeho symbolům a přes změnu chování vystavovatelů je hybatelem cestovního ruchu v regionu. Pokud by radnice či kraj akcie nekoupily, nemusejí mít na osud lukrativně položeného areálu žádný vliv. Nový vlastník by mohl veletržní činnost zachovat - může jím být ale i developer, který by mohl na pozemcích nespadajících pod památkovou ochranu vybudovat zcela jiné projekty.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.