11. prosince 2009 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brněnský Zetor je údajně na prodej. Přežije krizi?

Zaměstnanec Zetoru Brno.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec Zetoru Brno. | foto: Igor Šefr ČTK

PRAHA Brněnský výrobce traktorů Zetor je údajně na prodej. Společnost chce slovenská skupina HTC Holding prodat prostřednictvím poradenské společnosti Wood & Company. Ta se k možné transakci nechce vyjadřovat. Také předseda představenstva HTC Holding Martin Blaškovič chystaný prodej společnosti i případného podílu popřel.

Důvodem prodeje má být razantní pokles produkce traktorů v důsledku hospodářské krize.  S odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje z finančních kruhů to uvedlo dnešní vydání deníku E15.

Firma totiž letos počítá s výrazným snížením výroby traktorů, kterých má vyrobit celkem 3700. V minulém roce jich přitom Zetor vyrobil přes 6500. Většina z těchto zemědělských strojů končí přitom ve skladech zahraničních poboček, protože zákazníci nemají v důsledku globální recese peníze.

"Hlavními a téměř jedinými aktivy, která firma potenciálním kupcům nabízí, jsou značka Zetor a výrobní kapacity," cituje E15 jeden ze svých zdrojů.

Podle deníku se o Zetor v nedávné minulosti zajímal například Energetický a průmyslový holding PPF a J&T. Mluvčí holdingu Martin Maňák však nechtěl tuto transakci komentovat.

Již v polovině listopadu Zetor přitom oznámil, že kvůli negativnímu vlivu hospodářské krize propustí do konce letošního roku 185 zaměstnanců.

Od ledna by tak mělo v Zetoru pracovat 700 z původních 1200 lidí. Skupina Zetor se loni propadla do ztráty 32 milionů korun. O rok dříve byla v zisku 240 milionů Kč. Podle mluvčího Zetoru Miroslava Tomana byly konsolidované tržby za první pololetí letošního roku ve výši 1,91 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK