18. dubna 2017 14:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brno předběhlo Prahu a zakázalo alternativní taxíky Uber

Mobilní aplikace Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní aplikace Uber. | foto:  František Vlček, MAFRA

BRNO Česká metropole si s aplikací Uber už tři roky neví rady. Moravská metropole ji po dvou měsících postavila mimo zákon. Verdikt brněnského krajského soudu teď při jednáních s magistrátem použít i pražští taxikáři.

Krajský soud v Brně zakázal po pouhých dvou měsících fungování na území města službu alternativní osobní přepravy Uber. Americká společnost se s problémy potýká už třetím rokem i v Praze a právě brněnský verdikt by mohl zamrzlou situaci v hlavním městě trochu rozhýbat. Pražský magistrát s tím brněnským spoluracuje, využít toho plánují i taxikářská sdružení.

Předběžné opatření zakázalo nejhodnotnějšímu startupu světa provozovat v Brně svou mobilní aplikaci za současných podmínek. Podle soudu totiž Uber, který lidem umožňuje si v chytrém telefonu objednat odvoz s partnerským řidičem, totiž porušuje hned několik zákonných ustanovení. Mnozí řidiči si tím totiž přivydělávají, nemají potřebná oprávnění, auto není označené jako taxi a nemá taxametr.

Firma zatím usnesení nekomentovala. Platit totiž začne až ve chvíli, kdy bude přeloženo do holandštiny a doručeno amsterdamské evropské centrále Uberu. Mluvčí české pobočky Miroslava Jozová pouze uvedla, že se firma odvolá. Ani odvolání však nebude mít odkladný účinek.

„Zájmem města je podporovat kvalitní a legální služby. Společnost Uber však předpisy vědomě nerespektuje. Soud mu nezakázal podnikat, pouze to musí dělat v souladu se zákonem,“ uvedl Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

„V právním státě však nelze tolerovat porušování zákonů. Proto společně s Prahou usilujeme o to, aby se zákonodárci věnovali změnám, které budou v této oblasti reflektovat technologický vývoj,“ dodal náměstek pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno).

Podrobnosti připravujeme pro zítřejší LN.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!