Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brno předběhlo Prahu a zakázalo alternativní taxíky Uber

Mobilní aplikace Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní aplikace Uber. | foto:  František Vlček, MAFRA

BRNO Česká metropole si s aplikací Uber už tři roky neví rady. Moravská metropole ji po dvou měsících postavila mimo zákon. Verdikt brněnského krajského soudu teď při jednáních s magistrátem použít i pražští taxikáři.

Krajský soud v Brně zakázal po pouhých dvou měsících fungování na území města službu alternativní osobní přepravy Uber. Americká společnost se s problémy potýká už třetím rokem i v Praze a právě brněnský verdikt by mohl zamrzlou situaci v hlavním městě trochu rozhýbat. Pražský magistrát s tím brněnským spoluracuje, využít toho plánují i taxikářská sdružení.

Předběžné opatření zakázalo nejhodnotnějšímu startupu světa provozovat v Brně svou mobilní aplikaci za současných podmínek. Podle soudu totiž Uber, který lidem umožňuje si v chytrém telefonu objednat odvoz s partnerským řidičem, totiž porušuje hned několik zákonných ustanovení. Mnozí řidiči si tím totiž přivydělávají, nemají potřebná oprávnění, auto není označené jako taxi a nemá taxametr.

Firma zatím usnesení nekomentovala. Platit totiž začne až ve chvíli, kdy bude přeloženo do holandštiny a doručeno amsterdamské evropské centrále Uberu. Mluvčí české pobočky Miroslava Jozová pouze uvedla, že se firma odvolá. Ani odvolání však nebude mít odkladný účinek.

„Zájmem města je podporovat kvalitní a legální služby. Společnost Uber však předpisy vědomě nerespektuje. Soud mu nezakázal podnikat, pouze to musí dělat v souladu se zákonem,“ uvedl Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

„V právním státě však nelze tolerovat porušování zákonů. Proto společně s Prahou usilujeme o to, aby se zákonodárci věnovali změnám, které budou v této oblasti reflektovat technologický vývoj,“ dodal náměstek pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno).

Podrobnosti připravujeme pro zítřejší LN.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...