18. dubna 2017 14:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brno předběhlo Prahu a zakázalo alternativní taxíky Uber

Mobilní aplikace Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní aplikace Uber. | foto:  František Vlček, MAFRA

BRNO Česká metropole si s aplikací Uber už tři roky neví rady. Moravská metropole ji po dvou měsících postavila mimo zákon. Verdikt brněnského krajského soudu teď při jednáních s magistrátem použít i pražští taxikáři.

Krajský soud v Brně zakázal po pouhých dvou měsících fungování na území města službu alternativní osobní přepravy Uber. Americká společnost se s problémy potýká už třetím rokem i v Praze a právě brněnský verdikt by mohl zamrzlou situaci v hlavním městě trochu rozhýbat. Pražský magistrát s tím brněnským spoluracuje, využít toho plánují i taxikářská sdružení.

Předběžné opatření zakázalo nejhodnotnějšímu startupu světa provozovat v Brně svou mobilní aplikaci za současných podmínek. Podle soudu totiž Uber, který lidem umožňuje si v chytrém telefonu objednat odvoz s partnerským řidičem, totiž porušuje hned několik zákonných ustanovení. Mnozí řidiči si tím totiž přivydělávají, nemají potřebná oprávnění, auto není označené jako taxi a nemá taxametr.

Firma zatím usnesení nekomentovala. Platit totiž začne až ve chvíli, kdy bude přeloženo do holandštiny a doručeno amsterdamské evropské centrále Uberu. Mluvčí české pobočky Miroslava Jozová pouze uvedla, že se firma odvolá. Ani odvolání však nebude mít odkladný účinek.

„Zájmem města je podporovat kvalitní a legální služby. Společnost Uber však předpisy vědomě nerespektuje. Soud mu nezakázal podnikat, pouze to musí dělat v souladu se zákonem,“ uvedl Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

„V právním státě však nelze tolerovat porušování zákonů. Proto společně s Prahou usilujeme o to, aby se zákonodárci věnovali změnám, které budou v této oblasti reflektovat technologický vývoj,“ dodal náměstek pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno).

Podrobnosti připravujeme pro zítřejší LN.

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ TIG

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 38 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz