Diskuse k článku: Brown varoval před uspokojením a vyzval k podpoře ekonomiky

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 6
  • Poslední: 5.9.2009 18:07
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
5.9.2009 18:07

krize má i sociální rozměr

Krize má etický a sociální rozměr, připomínají zvláště církevní hodnostáři, mezi kterými se najde řada Marxových příznivců. Canterburský arcibiskup Rowan Williams například zpochybňuje základy dnešního kapitalismu. V rámci systému jde všem pouze o dosažení co největšího materiálního blahobytu. Zdroje ovšem nejsou pro všechny a tak se čím dál větší část populace se dostává do potíží. Williamsovi to připomíná třicátá léta v Německu, kdy značná část lidí dala přednost jistotě národního socialismu před nejistou existencí v krizí zasaženém tržním prostředí.

Předseda rady Evangelické církve v Německu Wolfgang Huber si v deníku Berliner Zeitung stěžoval, že peníze dnes nahrazují Boha. Výslovně kritizoval předsedu představenstva Deutsche Bank Josefa Ackermanna, který před počátkem krize údajně sliboval svým klientům roční výnosy cenných papírů ve výši 25 procent. „Tím vzbuzoval stále větší očekávání, která nemohla být naplněna,“ upozornil biskup na jednu z příčin krize.

Nejdůkladnější práci si dal s oživením Marxe jeho jmenovec, katolický mnichovský arcibiskup Reinhard Marx, který dokonce napsal knihu s povědomým názvem „Kapitál“. K myšlenkám svého slavného předchůdce se hlásí úvahou, že společnost není pouze souborem jednotlivců, kteří soutěží o ekonomický prospěch, ale zároveň má sociální rozměr.

5.9.2009 17:18

Víc konzumujte

tak podpoříte ekonomiku nejlépe. Nakupujte za peníze, které nemáte, věci, které nepotřebujete a všichni se budeme mít líp a potom potopa.

5.9.2009 16:38

sankce pro daňové ráje

Super. Tak se přece jen dočkáme a díky krizi to nebude trvat ani tak dlouho.

5.9.2009 15:18

Bez zásadního přerozdělení zdrojů, peněz a majetků

Bez zásadního přerozdělení zdrojů, peněz a majetků se nehneme z místa a dál se budeme plácat v krizi, která je způsobena nerovnoměrným a nespravedlivým rozložením bohatství. Já vím, bude to obtížné a nastoupená cesta může být strastiplná a dlouhá, ale do začátku bychom opravdu mohli vystačit s jiným daňovým systémem tak, jak to naznačují ekonomičtí odborníci z ČSSD. Teprve na těchto změnách lze budovat dál.

5.9.2009 17:52

Re: Bez zásadního přerozdělení zdrojů, peněz a majetků

Ano,bude to velmi obtizna cesta.

Jak prerozdelime zdroje,penize a majetek ?Jak spravedlive rozdelit bohatstvi ?

Jednoduche.

Staci nejdriv postrilet vsechny co vytvareji hodnoty,nasledne vse zestatnit.Armada byrokratu jiste nejlepe vi jak hospodarit.A kdyz to vetsina lidi nepochopi tak postavime par koncentraku na prevychovu a zastraseni.Pak uz zbyva jen zadratovat hranice,jinak by vetsina utekla.

Mam dojem ze ani nechapete co jste napsal pane s nickem "*"

5.9.2009 14:20

Dva druhy zlodeju.

Co maji Britove za ekonomiku banky pojistovny a jina lichvarska banda jak v USA. Kdyz Britove zacali pred rokem masivne vybirat z krachujici banky Northern Rock sve penize tak Brown tuto banku zestatnil. Kdyz za Klause v cesku zacali vybirat lide sve penize z krachujicich ceskych bank tak je Klaus daroval soukromnym bankam ale bez dluhu dluhy totiz zestatnil a do dnes je zplaci danovy poplatnik.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Ilustrační foto elektromobilu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Ilustrační foto elektromobilu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Ilustrační foto elektromobilu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...