24. května 2017 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel bude vyšetřovat Slováky. Bylo opravdu nutné dát Jaguaru miliardy?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Autoweb.cz

BRUSEL/BRATISLAVA Evropská komise zahájila podrobné vyšetřování plánu Slovenské republiky poskytnout britské automobilce Jaguar Land Rover 125 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 3,3 miliardy korun na investici do nového závodu u Nitry. Komise má pochybnosti, zda tento plán splňuje pravidla EU o státní pomoci.

Automobilka Jaguar Land Rover hodlá do továrny investovat celkem 1,4 miliardy eur, tedy přibližně 37 miliard korun.

„Je dobré, když veřejné investice stimulují hospodářský růst v členských zemích. Musíme se však vyhnout škodlivému soutěžení mezi členskými státy. Komise důkladně prošetří, zda je plánovaná pomoc ze strany Slovenské republiky skutečně nevyhnutelná k tomu, aby společnost Jaguar Land Rover umístila svou investici v Nitře, zda je tato pomoc omezená na nevyhnutelné minimum a zda narušuje hospodářskou soutěž či poškozuje soudržnost v EU,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Továrna u Nitry s kapacitou 150 tisíc vozidel ročně by měla zahájit provoz v příštím roce. Jaguar Land Rover sídlí v Británii, od roku 2008 je však součástí indické společnosti Tata Motors.

Jaguar XF
Jaguar XF

Komise má pochybnosti zejména o tom, zda plánovaná státní pomoc stimuluje soukromé investice. Slovensko podle komise navíc tvrdí, že bez této pomoci by se investice automobilky Jaguar Land Rover realizovala mimo Evropskou unii, konkrétně v Mexiku.

Komise však uvedla, že bude muset přezkoumat indicie, podle kterých měla státní podpora přimět společnost Jaguar Land Rover, aby dala Slovensku přednost před jinou členskou zemí EU.

O továrnu se podle dřívějších informaci kromě Slovenska ucházely také Česká republika, Polsko, Maďarsko a Turecko. Později se výběr zúžil na Polsko a Slovensko.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!