30. června 2011 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel chce státům odloupnout část DPH pro sebe

Demonstranti v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v Bruselu | foto: Reuters

PRAHA Evropská komise chce, aby členské státy odváděly část vybrané daně z přidané hodnoty (DPH) do rozpočtu Evropské unie. Spolu s plánovanou daní z finančních transakcí by tyto prostředky v budoucnosti údajně mohly tvořit až polovinu příjmů unijního rozpočtu.

Návrh má ovšem velmi malou šanci na úspěch kvůli odporu členských států.

ČTĚTE VÍCE:

Zavedení odvodů z DPH komise zahrnula do návrhu rozpočtu EU na roky 2014 až 2020, který představila v noci na dnešek. Původně se zdálo, že komise tento nápad opustí, přestože o něm uvažovala již na podzim loňského roku. K prosazení daňových změn je totiž v EU nutné dosáhnout jednomyslného souhlasu členských států, což je velmi složité.

"Nepodporuji zavedení nové evropské daně. Daně jsou v národní kompetenci," odmítl v tiskovém prohlášení zavedení odvodu z DPH i daně z finančních transakcí nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager. Odmítavě se již vyjádřil i britský premiér David Cameron, jehož pozice jsou obvykle velmi podobné názorům českého premiéra Petra Nečase.

"Británie bude proti novým celounijním daním. Přinesly by jen další zátěž pro podniky a zničily by konkurenceschopnost EU," uvedl Cameron.

Evropská komise proti očekáváním navrhla pro roky 2014 až 2020 rozpočet Evropské unie, který je ve vztahu k unijnímu hrubému domácímu produktu nižší než v minulosti. Výdaje mají tvořit jen jedno procento HDP, zatímco v období 2007-2013 to je 1,06 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!