9. května 2010 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel chce zvýšit peníze v záchranném fondu EU až na 110 miliard eur

Eurobankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurobankovky | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise nejspíš navrhne ministrům financí EU zvýšení finančních prostředků v "záchranném" fondu EU z 50 na 110 miliard eur (z 1,3 bilionu korun na zhruba 2,8 bilionu korun). Komise bude ale chtít i právní zakotvení bilaterálních půjček, jejichž prostřednictvím mají země eurozóny v následujících třech letech poskytnout zadluženému Řecku 80 miliard eur(zhruba dva biliony korun).

Peníze z fondu dosud mohli čerpat jen členské státy EU, které si ovšem drží národní měny a neplatí eurem. Během hospodářské a finanční krize těchto finančních prostředků využilo Maďarsko a Lotyšsko. Unie navíc v loňském roce odsouhlasila navýšení objemu peněz ve fondu z 25 na 50 miliard eur (ze 650 miliard eur na 1,3 bilionu korun).

Ve hře je údajně i právní zakotvení bilaterálních půjček, jimiž unie pomůže Řecku. O této možnosti jednali již v pátek lídři členských států eurozóny na summitu v Bruselu. Protože jde o velmi drahé řešení současné situace, země platící eurem by si přály, aby podmínky pro poskytnutí úvěrů byly natolik neatraktivní, že by je bylo možné využít až jako poslední možnost.

Evropská komise nicméně konkrétní návrh nového záchranného mechanismu ještě nezveřejnila a podle informací ČTK jej dosud neviděli ani jednotliví ministři EU, kteří dnes budou jednat v Bruselu.

ČTK