16. srpna 2012 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel zostřuje boj s tabákem. Navrhne zpřísnění zákonů

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise na podzim navrhne zpřísnění unijního zákonodárství proti konzumaci tabáku. Sdělil to mluvčí komise Antony Gravili. Autoři návrhu se podle něj přitom inspirují i příkladem Austrálie, kde tabákové výrobky budou muset mít od prosince jednotný obal bez charakteristických značek a naopak s odstrašujícími obrázky.

"Přehodnocujeme unijní zákonodárství ohledně tabáku a komise předloží své návrhy na podzim. Zvažujeme hodně možností, především možnost zavést neutrální obal. Komise bedlivě sleduje, co v tomto směru podniká Austrálie," řekl podle AFP mluvčí na briefingu v Bruselu.

ČTĚTE TAKÉ:

Oznámení přišlo poté, co ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová vyzvala zbytek světa, aby následoval příkladu Austrálie.

Zákaz tabákové reklamy

Nový australský zákon je označován za nejtvrdší opatření proti tabákové reklamě ve světě. Australská vláda si od nového zákona slibuje, že nová balení cigaret nebudou tolik lákat mladé lidi, aby s kouřením začali. Vývoj v Austrálii sledují další země, mimo jiné Británie, Norsko či Kanada, které zvažují zavedení podobných opatření.

Naopak proti zákonu vytáhly do právní bitvy tabákové koncerny. Tvrdí, že narušuje jejich právo na duševní vlastnictví a snižuje hodnotu jejich obchodních značek. Několik zemí, například Honduras, Ukrajina či Dominikánská republika, předložilo stížnost na Austrálii Světové obchodní organizaci (WTO).

Lidovky.cz, ČTK