28. února 2013 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU omezí bonusy bankéřům. Brusel nám nebude diktovat, zní z Londýna

Londýnský starosta Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýnský starosta Boris Johnson | foto: Reuters

BRUSEL Evropská unie omezí od počátku příštího roku bonusy pro bankéře výší jejich základního platu. Předběžně se na tom v noci na čtvrtek dohodli zástupci členských zemí sedmadvacítky a Evropský parlament. Je to nejpřísnější omezení platů finančníků na světě a vychází vstříc rozhořčení politiků a veřejnosti nad praktikami finančního sektoru od finanční krize roku 2008.

Dohoda ale může ještě zostřit napětí mezi EU a Británií a zvýšit odpor Britů k Bruselu. S návrhem nesouhlasí ani Česká bankovní asociace.

"Poprvé v dějinách regulace finančního trhu EU stanovíme hranici pro bonusy bankéřů," uvedl v prohlášení rakouský europoslanec Othmar Karas, který pomáhal dohodu zprostředkovat. "Máme všechny podstatné části dohody," potvrdil novinářům výsledky nočního jednání unijní komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Limity pro prémie jsou platné automaticky, ale akcionáři bank budou moci odměny zvýšit až na dvojnásobek základního platu. Dohodu, která bude součástí širší bankovní legislativy, musí schválit většina členských zemí EU.

Pravidla budou platit pro všechny banky působící v EU, ať mají ústředí kdekoli, stejně jako pro pobočky evropských bank v zahraničí. "Žádné výjimky nebudou," řekl Karas.

Evropská vendeta bankám

Regulace platových bonusů manažerů v bankovnictví již přitom podle náměstka výkonného ředitele Česká bankovní asociace Jana Matouška v rámci EU funguje. Je prý proto s podivem, proč komise přichází s dalším zpřísněním.

"Pochopitelná je snad regulace u těch bank, které žádaly o státní pomoc. Jiná omezování akcionářů bank svobodně rozhodnout o odměnách manažerů se jeví spíše jako politická vendeta, jež navíc znevýhodní bankovní sektor při získávání schopných manažerů," míní Matouška.

Hněv londýnské City

Nová pravidla jsou porážkou pro Británii, která se dlouho podobnému omezení snažila zabránit. Ve finanční metropoli Londýně pracuje na 144 000 bankéřů a statisíce dalších lidí působí v příbuzných profesích. Finanční sektor londýnské City se na ekonomice země podílí asi osmi procenty.

"Politické mínění v Británii a v londýnské City to může posunout k ještě většímu nepřátelství vůči EU, než je tomu teď," konstatoval Charles Grant z organizace Centre for Economics and Business Research.

Britský premiér David Cameron minulý měsíc v zásadním vystoupení slíbil, že pokud se mu nepodaří přimět EU k zastavení a zvrácení centralizace, vyhlásí v příštím volební období referendum o setrvání země v unii.

EU jako císař Dioklecián

Ostré kritice podrobil plán na omezení prémií bankéřů populární londýnský starosta Boris Johnson. Důsledkem tohoto kroku bude podle něj jen odchod bankovního podnikáni z EU do Curychu, Singapuru a New Yorku a prohloubení odporu Britů k Bruselu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Lidé si budou klást otázku, proč máme zůstat v EU, jestliže tam pokračují v tak průhledně sebezničující politice. Brusel nemůže mít pod kontrolou globální trh bankovních talentů, Brusel nemůže diktovat platy bankéřů celého světa," řekl Johnson.

"Je to zřejmě nejbláhovější opatření, jak Evropy vzešlo do doby, kdy se (císař) Dioklecián pokoušel zmrazit ceny potravin v římské říši," dodal starosta.

Ještě neprůhlednější systém odměn

Jeden z poslanců Evropského parlament signalizoval, že dohoda by se ještě mohla změnit, a poukázal na "výhrady" některých zemí EU. Cameron naznačil, že Británie se bude snažit o změnu dohody na schůzce ministrů financí EU příští týden v Bruselu.

Podle řady expertů ale finanční sektor na omezování odměn odpoví vypracováním ještě složitějších struktur odměn, které vesměs zachovají jejich původní výši, jako se to stalo po posledním pokusu EU o omezení prémií. V opačném případě by musely mezinárodně působící banky z EU odejít, protože by přestaly být globálně konkurenceschopné.

Lidovky.cz, ČTK