13. července 2011 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel píše nové 'řecké mýty'. Ve stylu frašky

Turisté sledují akci řeckých komunistů na Akropoli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté sledují akci řeckých komunistů na Akropoli | foto: ČTK

PRAHA Bezradnost, s níž lídři eurozóny stojí před eskalující dluhovou krizí, plodí nečekané a někdy až absurdní nápady. Z bruselských kuloárů zaznívají návrhy jako zákaz ratingu nebo třeba rozprodej řeckých ostrovů.

Investoři však na "originální" řešení neslyší, euro je k dolaru nejslabší za poslední čtyři měsíce a evropské akciové trhy včera opět klesly.

INFOGRAFIKA:


Jednání o záchraně Řecka, ale také Itálie, Španělska a v důsledku i celé Evropy před dluhovou krizí mají pokračovat v pátek. V Bruselu by se na mimořádném summitu měla sejít celá evropská sedmadvacítka.

A bobtnající problémy možná konečně vyústí v konkrétní kroky. Eurozóna včera poprvé oficiálně připustila možnost řeckého -byť řízeného - bankrotu. O tom, že politici zvažují toto řešení, se zmínil nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager. Evropa se podle něj dostala do "začarovaného kruhu".

ČTĚTE TAKÉ:


Nutno ale říci, že si za to může částečně sama. Recepty na řešení dluhové krize, se kterými přicházeli někteří evropští politici, působí minimálně rozpačitě. Podle jednoho z nich by se z Řecka mohl stát "velký solární panel" nebo popřípadě podle slov šéfa eurozóny JeanaClauda Junckera by mohla být omezena samotná suverenita země.

Nápady jak řešit řeckou krizi najdete v dnešních LN